"A teljes izoláció elkerülése és a társadalmi alrendszerek működőképességének megőrzése érdekében az iskolákban megkezdődött a távoktatás, a munkahelyeken pedig a távmunka, amelyekhez mindenki számítástechnikai eszközöket használ. A kültéri szórakozási lehetőségek leszűkülésével a szabadidős tevékenységek között is megnőtt az információtechnológiai eszközök szerepe. A megváltozott életviszonyokra a bűnelkövetők is hamar reagáltak, igyekezvén kihasználni a felhasználók frusztrációját és bizonytalanságát. Március 24-i közleményében Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke már a kiberbűncselekmények számának emelkedésére figyelmeztette az európai polgárokat.
A digitális tudatosság, amelynek része az online tér kártékony elemeivel összefüggő tudatosság is, olyan készség, amelynek a szerepe jócskán felértékelődött. Az otthoni eszközeink biztonságossá tétele mellett az is fontos, hogy tisztában legyünk a ránk leső veszélyekkel. E blogbejegyzés célja, hogy felhívja a figyelmet azokra a fenyegetésekre, amelyek megerősödtek a közelmúlt eseményei hatására, vagy éppen most bukkantak fel.
Március végéig több mint 42 000 olyan weboldalt regisztráltak, amelyek doménneve tartalmazza a „covid” vagy „corona” szavakat; sokat ezek közül károkozási céllal hoztak létre. Már az Interpol is felhívja a figyelmet arra, hogy naponta több ezer új oldalt regisztrálnak, amelyeket aztán igen változatosan adathalászatra, kártékony szoftverek (malware) terjesztésére vagy hamis egészségügyi termékek adásvételéhez használnak fel. Az Europol kiadott egy jelentést a COVID-19 világjárvány és a kiberbűnözés, illetve a félretájékoztatás kapcsolatáról, amelyben arra hívja fel a figyelmet, hogy azok a kiberbűncselekmények, amelyekre jobban oda kell figyelni, a következők:
- zsarolóvírusok (ransomware) terjesztése,
- elosztott túlterheléses támadások,
- a gyermekek szexuális kizsákmányolása,
- a sötét weben (dark web) zajló cselekmények.
A zsarolóvírusok olyan kártékony programok, amelyek a rendszerbe jutva titkosítják az abban található fájlokat, a titkosítás feloldásához pedig rendszerint díjfizetés ellenében adnak kulcsot. A kórházakat és kritikus infrastruktúrákat megfertőző zsarolóvírusok nem csak anyagi kárt okozhatnak, de emberéletet is követelhetnek. Képzeljük el, ha az orvosok nem férnek hozzá a betegek kórlapjaihoz, kórtörténetéhez, nem tudják, hogy a beteg mikor milyen gyógyszert milyen dózisban kapott. Noha néhány zsarolóvírus (ilyen a CLOP, DoppelPaymer és a Maze is) terjesztője úgy nyilatkozott, hogy a koronavírus idején nem támad meg kórházakat, nem minden kiberbűnöző érzékeny a társadalmi krízisre, számos egészségügyi intézmény küzd zsarolóvírussal. A zsarolóvírusok magánszemélyek számára is kihívást jelentenek. A CovidLock nevű mobiltelefonos zsarolóvírus, koronavírus-követő alkalmazásnak álcázva magát kezdett el fertőzni Android operációs rendszert futtató készülékeket.