Részlet a Magyarországra vonatkozó 2020-as jelentés irodalomlistájából
Függetlenül attól, hogy mit gondolunk a hazai eseményekről, könnyű belátni, hogy olyan médiumokat is könnyedén össze lehetne válogatni, amelyek hírei alapján teljesen más kép rajzolódik Magyarországról. Egy ilyen jellegű munka esetén azonban egyik megoldás sem lenne helyes. Ellenben egy politológiai elemzés ezen a ponton választhatná azt a megoldást is, hogy diskurzuselemzés keretében azonos hírek, de eltérő médiumok egymással ellentétes előjelű interpretációját vizsgálja. Így elejét lehetne venni annak a rossz érzésnek, hogy a hírforrások összeválogatása tudományos szempontok helyett politikai értékvállalás mentén történt. Már csak azért is, mert az ilyen önkényes forrásmeghatározás oda vezethet, hogy az adott elemzés csak azokat a szempontokat veszi figyelembe, amelyek fő üzenetével megegyeznek, azokról viszont diszkréten hallgat, amelyek ellentmondanak annak.
Freedom is the only way
Ezek alapján felmerül a kérdés, hogy vajon milyen értékrendbeli ihletettség jellemzi a Freedom House Nations in Transit indexét. Nem újszerű felvetés, hogy az ilyen indexeket rendszeresen készítő szervezetek konkrét politikai agendát képviselnének. Gerardo Munck, az árulkodó című „Measuring Democracy: A Bridge Between Scholarship and Politics” kötetében arról ír, hogy az ilyen indexkészítő szervezetek jellemzően az angolszász liberálisdemokrácia-felfogást preferálják, annak is az 1990 után uralkodóvá váló progresszív liberális változatát. Így munkájuk során is jellemzően azt kérik számon a vizsgált országoktól, mennyiben felelnek meg ennek a demokráciafelfogásnak. Munck könyve 2009-es, amely év óta egy jelentős demokráciaelméleti vita alakult ki a politikatudományban. Ennek egyik felvonása a korábban már megemlített Csizmadia-Lakatos-féle értelmezés. A rendszeresen együtt publikáló Ivan Krastev és Stephen Holmes alkotta szerzőpáros 2019-es, „The Light that Failed” című kötetében épp arról ír, hogy a nyugati modell erőltetett és kritika nélküli átvétele diszkreditálta az angolszász típusú liberálisdemokrácia-felfogást Kelet-Közép-Európában. Bár kétségkívül erős szavak ezek, a térségünkben bekövetkezett hangulatváltás tisztán érzékelhető. A „hibrid rezsim”, „vezérdemokrácia”, „illiberális demokrácia”, „posztliberális demokrácia”, „régi vágású kereszténydemokrácia” kifejezések mögött olyan magyarázó elméletek húzódnak meg, amelyek ezt a jelenséget igyekeznek minél jobban megérteni. Ha azonban elfogadjuk Krastev és Holmes felvetését, a liberális demokrácia ilyen rigorózus modelljének normatív erőltetése, azaz olyan politikai nyomásgyakorlás, mint amilyen a Nations in Transit-index is, mindenképpen kontraproduktív.
Nem is beszélve arról, hogy az ilyen értékrendbeli elfogultság, amely markánsan tetten érhető a Freedom House lényegében bármelyik mérőszámán, eleve alkalmatlanná teszi ezeket az indexeket arra, hogy érdemi megállapításokat tegyünk az adott ország politikai berendezkedéséről.