Ausztria is ellenzi az „európai adósságuniót”

2020. május 23. 15:19

A német-francia javaslat szerint az Európai Bizottságnak kellene felvennie egy 500 milliárd eurós hitelt, amit a tagállamok közösen törlesztenének.

2020. május 23. 15:19

Ausztria, Svédország, Dánia és Hollandia alternatív javaslatot nyújtott be a koronavírus-járvány kedvezőtlen gazdasági hatásainak ellensúlyozására a hét elején ismertetett, német-francia kezdeményezésű helyreállítási alappal szemben – írta a dpa német hírügynökség szombaton. A magukat takarékos négyeknek nevező országok egy olyan rendkívüli alap létrehozását javasolták két évre, amely olcsó hitelekkel lendítené fel a koronavírus hatásait szenvedő európai gazdaságot. A pénz – amelynek összegét nem pontosították – az Európai Bizottság pénzpiaci közvetítésével kerülne a tagállamokhoz alacsony kamatozású hitelek formájában. A hiteleket a gazdaság és az egészségügy jövőbeli ellenállóképességének javítására, illetve gazdasági újjáépítésre lehetne fordítani. A négy ország megerősítette: ellenzi a német-francia javaslatot, amely az adósságok közösségi megosztásával és az uniós költségvetés emelkedésével járna.

Németország és Franciaország hétfőn egy 500 milliárd eurós (180 ezer milliárd forint) európai uniós alap felállítását ajánlotta a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak ellensúlyozására. A német-francia felvetés szerint az alap forrásait az EU-s szerződések módosítása nélkül, a közös költségvetésről szóló szabályoknak megfelelően teremtenék elő, és az alapot az EU 2021-ben kezdődő hétéves költségvetésébe – úgynevezett többéves pénzügyi keretébe – ágyazva működtetnék. Ez azt jelenti, hogy az Európai Bizottság a tagállami kormányok felhatalmazásával felvesz 500 milliárd euró hitelt, amelyet a ciklus első éveire összpontosítva költenének el, hogy a gazdaság minél hamarabb túljusson a válságon. A hitelt a tagországok közösen, több ciklusra elnyújtva törlesztenék, megemelt költségvetési befizetés formájában. A törlesztési terheket ugyanolyan arányban kellene megosztani, mint eddig a költségvetési befizetéseket, a hitelfelvétellel szerzett forrást viszont rászorultsági alapon osztanák el, vagyis a válságot leginkább megszenvedő tagországok és ágazatok kapnák a legtöbb támogatást, amelyet esetenként vissza sem kellene fizetniük. A terv megvalósításához mind a 27 európai uniós tagállam beleegyezése szükséges.

Sebastian Kurz osztrák kancellár határozottan bírálta a francia-német felvetést. „Időbeni korlátozást követelünk, hogy valóban korona-gyorssegélyről legyen szó, ne pedig a hátsó ajtón besurranó adósságunióról” - mondta Kurz a német közszolgálati rádiónak szombaton.

Az Európai Bizottság feladata az, hogy egy mindenkinek megfelelő modellt alkosson a javaslatokból. A bizottság május 27-én ismerteti a 2021-2027-es költségvetési időszak újratervezett verzióját, amely magában foglalja majd a koronavírus-járvány miatt mélyrepülésbe került gazdaság beindítására vonatkozó terveket.

(MTI)

Összesen 51 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kálmi
2020. május 23. 19:59
https://index.hu/gazdasag/2020/05/23/unios_koronavirus_hitel_orban_varga_jovahagyas_garanciak/ Ez most akkor mi? Mihez adtunk garanciát végül?
Thorin
2020. május 23. 18:08
Alapvetően ez az ötlet lehet a végső pont, ami megöli az EU-t. Nézzük milyen lehetőségek akadnak: 1. Mindenki felveszi, mindenki fizeti: ekkor minek hozzá EU, egyenként az országok is tudnak hitelt felvenni, ráadásul sok vélhetően jobb feltételekkel, mint az EU közösen. És ha ehhez sem kell az EU, akkor már a paci lába nagyon kint lesz, sem közben, sem utána nincs szükség, ám folyamatosan útban van, ennyire nem szeretjuk a körcsillagos zászlót. 2. Sok szegény felveszi, és a kevés gazgad fizeti: ekkor a gazdagok torkán létszámra lenyomják, ám nem fog menni, kicsit újraosztani elmegy, 500 milliárdot (euro!) kifizetni a balfaszok helyett, azt bizony, bárki is lesz a gazdag csoportban, nem akar majd, és marad a kilépés vagy EU gyengítés, aminek az EU vége lesz az egyetlen kimenetele. 3. Kevés szegény, sok gazdag: nem veszik fel, minek, ám ekkor meg a csorók fognak elhullani, és innen mindegy is, hogy ott salvinik és hasonlók ugranak elő a fiokból, hogy eltereljék a mostani irányból a szarvonantott, vagy szimplán összeomlik, ahogy egy spanyolország várható, innen országok fognak politikai vagy gazdasági értelemben átállni a másik oldalra, és onnan az EU vagy alapjaiban fog megváltozni (amit nagyyon nem akarnak), vagy szétesik.
gyurcsyg
2020. május 23. 17:59
Számomra csak akkor elfogadható, ha én veszem fel ti meg fizetitek.
szavaztam
2020. május 23. 17:49
Európai Bizottság jogilag nem vehet fel hitelt, az egész megint jogellenes központositás...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!