Ceglédi: Brüsszel ebben az öt évben se nagyon azt fogja tolni, ami nekem tetszetős
A politológus a Népszava cikke kapcsán megjegyezte, „az EU döntéshozatali súlypontja úgy mozdult el jobbra, hogy Orbánhoz csak a politika tartalma közeledett”.
„Zene a Bizottság füleinek”, hogy London a szabadkereskedelem bajnoka akar lenni – mondta Ursula von der Leyen az Európai Parlament plenáris ülésén.
Az Európai Parlament strasbourgi plenaries ülésének keddi napja az Egyesült Királysággal folytatandó további tárgyalásokról szóló beszédekkel kezdődött. Az ülésterem nem telt meg ezen a korai órán, de a fontosabb uniós politikusok közül jó néhányan azért megjelentek.
Az egyik első felszólaló Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke volt. A főkomisszár köszönetet mondott mindenkinek, aki két hete együtt énekelte a búcsúzó britekkel a Jut még eszedbét – mint mondta, ez egy nagyon erőteljes és fontos pillanat volt. Von der Leyen az Unió előtt álló tárgyalásokkal kapcsolatban azt mondta: nagy ambíciókkal látnak hozzájuk.
Boris Johnson brit miniszterelnök kijelentette, hogy a Brexit után az Egyesült Királyság a szabadkereskedelem bajnoka szeretne lenni. „Ez zene füleinknek” – mondta Von der Leyen, aki szerint a Kanadával és Japánnal kötött kereskedelmi megállapodások jó alapot adhatnak az Egyesült Királysággal kötendő megegyezésnek.
amire mindeddig még nem volt példa. Ez egy egyedülálló ambíció, de megfelelő szabályokra és garanciákra van szükség ahhoz, hogy működhessen – hangsúlyozta Ursula von der Leyen.
A Bizottság elnöke aláhúzta: egy ilyen megállapodás mindkét fél számára kötelezettségekkel jár, az EU-nak pedig vannak standardjai, amiket tiszteletben kell tartani. Amint mondta, Von der Leyent meglepte, hogy Boris Johnson példaértékűnek nevezte az EU-Ausztrália szabadkereskedelmi megállapodást, főként annak fényében, hogy a felek WTO-szabályok szerint kereskednek, egyéb megállapodást nem kötöttek.
Kihallottam az ambíciót Boris Johnson beszédéből – fogalmazott Von der Leyen, de azt is egyértelművé tette: a nyitottság, igazságosság, a vállalkozás szabadsága és a társadalmi igazságosság olyan értékek, amiket nem lehet vitatni.
A következőként felszólaló David McAllister azt hangsúlyozta: a belső piac jelenlegi funkcionalitását meg kell őrizni, egy harmadik országnak pedig nem lehetnek olyan előnyei, mint egy tagállamnak. Mint mondta, az EU nem szállhat be a szabályozási minimum eléréséért folytatott versenybe. Iratxe Garcia Perez szociáldemokrata képviselő is rámutatott: az Egyesült Királyságnak tiszteletben kell tartania a belső piacot és a négy alapszabadságot, az EU alapjait pedig olyan értékek képezik, amiket néhány brit vezető kétségbe von.
A Renew Europe frakciójába tartozó Nathalie Loiseau úgy látja: az Európai Uniónak az integráció erősítését kell szorgalmaznia, hiába lépett ki az Egyesült Királyság. Mint mondta, Londonnak is egy erős Európai Unió az érdeke, mert napjaink fenyegetéseit nem érdeklik az országhatárok, azokkal csak közösen lehet megküzdeni.