Nógrádi György elárulta, hogyan törhet ki a világháború
A biztonságpolitikai szakértő szerint a cél csak az, hogy megnehezítsék a hivatalba lépő Trump-adminisztráció helyzetét.
A demokraták szerint nem történt számítógépes támadás, csak a szavazatok összegyűjtését segítő applikáció állhatott le. Szakértőknek azonban nem tetszik a késlekedés.
Az amerikai sajtó értetlenkedve fogadta hétfő este, hogy a Demokrata Párt késlekedik a jelölőgyűlések eredményeinek közzétételével. A CNN legfrissebb információi szerint elképzelhető, hogy később lesz csak eredmény. „Ténylegesen nincsenek ellenőrzött eredmények, legkorábban kedden, egy későbbi időpontban lehetnek” – számolt be a hírtelevíziónak egy névtelenül nyilatkozó, ámde rangidős illetékes. A The Hill legújabb információ szerint magyar idő szerint kora délutánra lehetnek eredmények.
Des Moines megye egyik demokrata vezetője – egyben szavazatszámláló – pedig ezt megelőzően kifakadásában arról beszélt, hogy technikai hiba miatt félóráig próbálta elküldeni az eredményeket egy applikáción keresztül: Tom Courtney szerint ezután volt kénytelen telefonon bediktálni az eredményt.
Korábban az MTI arról számolt be: a hírtelevízió műsorvezetői feltették a kérdést: vajon mi lehet az oka a késlekedésnek, a Fox televízió pedig gyanakvással kommentálta a késedelmet. Ugyanis még nincsenek eredmények: a jelölőgyűlések voksolásai után mintegy három órával a Demokrata Párt iowai szervezete közleményt adott ki, amelyben azzal magyarázta a késedelmet, hogy „alaposan ellenőrzik” az eredményeket.
Buttigieg egyelőre vezet
Közben az egyes választókörzetek részeredményei megjelentek az amerikai sajtóban. Ezek Pete Buttigieg, az indianai South Bend volt polgármesterének előretöréséről számoltak be. Így például Marshalltownban – ahol 2016-ban Bernie Sanders vermonti szenátor aratott győzelmet – Buttigieg nyert 55 százalékkal, a második Bernie Sanders lett a szavazatok 45 százalékával, a harmadik helyen Elizabeth Warren massachusettsi szenátor végzett a voksok 29 százalékával.
Dubuque városkában is Buttigieg nyert: a részeredmények 42 százalékos győzelméről számoltak be. A második helyen ott is Sanders, harmadikként pedig Warren „futott be”. Sajtóhírek szerint Buttigieg rendkívül népszerű volt a főváros, Des Moines egyes választókörzeteiben is. Az eredményekre várakozva Amy Klobuchar minnesotai szenátor „erős eredményekről” beszélt hívei előtt, Joe Biden, az Obama-kormányzat egykori alelnöke pedig elemzők szerint szinte győzelmi jelentéssel felérő beszédet mondott.
Aggódnak a késlekedés miatt
Éjjel Buttigieg kampányának vezetője „komoly aggodalmát” fejezte ki az eredmények elmaradása miatt, Joe Biden kampánycsapata pedig levélben kért „információkat és teljes körű magyarázatot” a történtekre. A CNN műsorvezetője az MTI szerint az adásban arról beszélt: nem akarja azt sugalmazni, hogy elcsalják az eredményt, de mindenképpen furcsa a késlekedés. Elemzők emlékeztettek arra, hogy Iowa 99 megyéjében hétfőn este sem voksoltak sokkal többen, mint 2016-ban, továbbá a hétfői voksolás abban az értelemben még nem végeredmény, hogy az iowai pártkonvenció dönt majd a küldöttek személyéről.
Később a Demokrata Párt iowai vezetői újságírókkal azt közölték: a voksok összeszámolását nagyon lelassította, hogy kézzel számolnak meg minden egyes szavazatot. Ezután a párt újabb közleményt adott ki, amelyben már arra hivatkozott, hogy az eredmények „ellentmondásosak”, nyilvánosságra hozataluk ezért húzódik. A kommüniké azonban nem részletezte, hogy milyen jellegű ellentmondásosságról van is szó. A legfrissebb bejelentés már nem is kedden reggelre ígérte az eredményt, hanem úgy fogalmazott: ez „valamikor a keddi nap folyamán” várható.
A Demokrata Párt iowai kommunikációs vezetője, Mandy McClure mindenesetre elmondta: a rendszert nem érte számítógépes támadás. A CNN kedd reggel arról számolt be, hogy a demokrata párt iowai vezetője, Troy Price „súlyos kritikát” kapott több demokrata jelölttől: a beszélgetések fültanúja szerint Price ennek ellenére nem volt képes megmondani, mikor lesznek eredmények.
Elemzők szerint Iowában a demokraták változtattak a voksok összesítésének módszerén. 2016-ban ugyanis ebben a kis középnyugati államban kiváltképp szoros volt a verseny Hillary Clinton, a demokraták akkori elnökjelöltje és pártbeli versenytársa, Bernie Sanders között, s ezt követően a pártvezetés azt a döntést hozta: külön meg kell számolni, hogy az első fordulóban hányan támogatták a küldöttjelöltet, majd külön összesíteni kell a második forduló eredményeit is. Christopher Krebs, a szövetségi belbiztonsági minisztérium kiberszakértője hétfőn este úgy nyilatkozott: a jelölőgyűléseken használt mobilapplikációkat a minisztérium szakemberei nem ellenőrizték.
Trump: Nagy győzelem ez nekünk
Az amerikai elnök az iowai történteket kommentálva azt írta: „Ez egy NAGY győzelem nekünk mára. Köszönöm!”
(Mandiner, MTI)