– vagy ha már az oktatási és nyelvtörvénnyel csorbították ezeket a jogainkat, akkor adják vissza –, Magyarországnak ez az álláspontja, ebből nem fog engedni. Viszont ehhez tárgyalásokra van szükség. A jogaink visszaadását és megtartását vagy törvénymódosítás, vagy pedig kétoldalú egyezmények megkötése által lehet majd biztosítani. Olyan egyezmény is elképzelhető – mivel Zelenszkij sosem tett nyilatkozatot a többes állampolgársággal kapcsolatban –, amely legitimizálja Ukrajnában a kettős és többes állampolgárságot, ami egyébként Ukrajna legtöbb állampolgárának az érdekeit képviselnél. Ez megoldható úgy, hogy ne sértse meg és ne veszélyeztesse sem Ukrajna alkotmányát, sem pedig területi integritását, valamint az állami szuverenitását. Tehát rengeteg feladat áll előttünk, viszont ezek megoldható feladatok – erre Magyarország teljesen készen áll –, bízok benne, hogy a Zelenszkij-kormányzat is ezt teszi majd. Mindez viszont akkor és úgy működhet igazán, ha minket – kárpátaljai magyarokat – is beavatnak és megkérdeznek azokról a dolgokról, amelyek minket érintenek, hogy mi hogyan képzeljük, hogyan szeretnénk, mi az álláspontunk ezekkel kapcsolatban. Akkor reméljük, hogy ezek a problémák elindulnak a haladás útján pozitív irányba és megoldódnak.
A júliusi parlamenti választással mi dől majd el? Mire számíthat a kárpátaljai magyarság a jelenlegi ukrán politikától?
A kárpátaljai magyarság már az elnökválasztás első fordulójában megmutatta, hogy változást akar, és nagy arányban – több mint 50%-ban – Zelenszkijt támogatta. A második fordulóban pedig – amikor alternatívaként megjelent, hogy esetleg marad Porosenko –,
a magyarság több mint 90%-a Zelenszkij mellett tette le a voksát.
Ez egész Ukrajnában egyedülálló volt – mégpedig mindenféle agitáció hiányában. Mi szervezetként azt mondtuk, hogy mindenki szavazzon úgy, ahogyan jónak látja. A kárpátaljai magyarság gazdaságilag is érdekelt abban, hogy Ukrajna megszabaduljon a kamatos külföldi kölcsönök rabságából, az IMF-hitelek igájából és saját, önálló gazdaságot építsen ki. Ehhez az kell, hogy az oligarchikus rendszert felszámolja, azonban maradjanak meg nagyvállalkozóknak, üzletembereknek, fizessenek meg mindent ugyanúgy, mint mindenki más, a politikát viszont hagyják meg a politikusoknak. Mi egy olyan politikát támogatunk, amely az Európai Unió felé viszi az országot, demokratikusan a szabadság és a nemzetiségi kisebbségek jogait tisztelve, és ezen belül partnerek leszünk. A KMKSZ célja az, hogy a Legfelső Tanácsban a képviselői ott legyenek. Ebben az új csapatban, ebben az új többségben, amely a parlamentben remélhetőleg kialakul, ott legyünk és támogassuk ezt az új politikát – mert ebben mi is érdekeltek vagyunk –, tudjunk ott javaslatokat tenni, amelyek a kárpátaljai magyarság érdekeit és általában a nemzeti kisebbségek érdekeit szolgálják majd. Ez azonban elég bonyolult jelenleg.
Hogy áll a parlamenti képviselet esélyével a kárpátaljai magyarság?
Így a parlamenti választás előtt, amikor már látjuk a pártlistákat, azt láthatjuk, hogy egyetlen olyan párt – amelyik esélyes lenne arra, hogy a parlamentbe bejusson – sem vett fel a listára egyetlen magyar indulót, de nem csak magyart, hanem egyetlen nemzetiségi kisebbség jelöltjét sem, akik létszámukat tekintve megérdemelnének egy képviselői helyet az országgyűlésben. Ide tartozik a magyar mellett a román és a bolgár etnikum is. Jelenleg minden párt úgy tartja, hogy a kisebbségpolitika eléggé kényes és nem kívánatos dolog, amellyel most nem kell foglalkozni. Én azonban úgy gondolom, hogy a választás után ez megváltozik.
A kormány és az elnök érdeke is az lesz, hogy a kisebbség politikát európai módon kezelje majd,
ellenben az európai integráció útja számukra nagyon sok akadállyal fog járni, hiteltelenné válhatnak. Másrészt viszont a nemzeti kisebbségekre is szükség van ahhoz, hogy ezt az „új politikát” megvalósítsák, hiszen a kisebbségek ebben az új irányban az elnöknek teljes egészében a támogatói és pártfogói lesznek. A választások előtt nem sikerült megegyezni Zelenszkijjel és pártjával, a Nép Szolgájával (Слуга народу), a KMKSZ nem került fel listára, a körzetekben sincs megállapodás sehol. Mi jelenleg az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetséggel (UMDSZ) karöltve megpróbálunk saját erőnkből, a saját választóinkat magunk mögött tudva bejuttatni jelöltjeinket a Legfelső Tanácsba, hogy érdekeinkben felszólalhassanak és cselekedhessenek. Minden azon múlik majd, hogy a választópolgáraink ezt mennyire veszik komolyan, mennyien érkeznek haza külföldről és mennek el szavazni, mennyire értik azt, hogy itt most nemcsak személyes szimpátiáról, hanem egy nemzetrész érdekeiről, a megmaradásunkról, létünkről van szó.
Ezt meg kell tenni – szavazni kell arra a jelöltre, aki a magyar érdekeket megjeleníti majd a Legfelső Tanácsban. Mi bízunk abban, hogy mellénk, a KMKSZ mellé – akinek a politikája 30 éve ugyanaz és mindenki számára világos, és ugyanazt képviseljük, kiállunk a kárpátaljai magyarság érdekeiért – nem csak magyarok, hanem ukránok is csatlakoznak és adják le szavazatukat. Ez lenne a mi célunk, mert nyilvánvalóan a mi életünket, jövőnket csak együtt tudjuk elképzelni. Tehát magyar egységre, egyértelmű összetartásra van szükség, de nekünk tisztességgel együtt kell élnünk a helybéli ukránokkal, ruszinokkal is, velük baráti viszonyban, együttműködve kell élnünk. Eddig ez minden uszítás, próbálkozás ellenére sikerült –
évszázadokon keresztül megszoktuk a békés egymás mellett élést.
Vannak olyan közös érdekeink, amelyek mellett együtt tudunk csak kiállni. Ezért bízunk abban, hogy ez a választás olyan eredményt fog hozni, amely lehetővé teszi azt, hogy a kárpátaljaiak érdekeit ott, Kijevben megfelelő módon és erővel tudjuk képviselni.