Az ilyen körülmények között megrendezett tagállami választás ugyanis nem minősülhet szabad választásnak. Hogyan lehet tehát fellépni ezen tagállamokkal/választási eredménnyel/választópolgárokkal szemben? – teszi fel a kérdést a szerző.
Az Európai Parlament a választásokat követően tulajdonképpen ugyanolyan mandátumigazolási eljárást folytat le, mint bármely nemzeti parlament. Ezek az eljárások azt vizsgálják, hogy formai értelemben rendben vannak-e a mandátumok, azaz valóban az ül-e be az Európai Parlamentbe, akinek kell. Formális, de fontos eljárás, amely a parlament legitimációját megalapozza.
Jakab András szerint azonban az EP-mandátumok érvényességéről szóló döntés nem alapulhat pusztán formális vizsgálaton, hanem tartalmi vizsgálat szükséges, aminek arra kell kiterjednie, hogy mennyire beszélhetünk az adott tagállamban szabad választásról. Ha az Európai Parlament úgy ítéli meg, hogy sérült ez az alapelv, végső soron a tagállami képviselők által elnyert mandátumokat is érvénytelenítheti.
Lefordítva, az írás arra tesz javaslatot, hogy ha az Európai Parlamentnek nem tetszik az, amilyen körülmények között például Magyarországon lezajlott az EP-választás, akkor a magyar választópolgárok által az Európai Parlamentbe juttatott képviselők mandátumát érvénytelenítheti. Pont.
Jakab András szóban forgó cikke azért is állatorvosi ló, mert bár jogi szakblogon jelent meg, érvelése is elsőrban jogi jellegű, céljai mégis politikaiak: a politikai aréna szűrése ideológiai alapon. S ha a szerző korábbi írásait vizsgáljuk, nem is olyan nehéz rájönni arra, hogy mi ez az ideológiai alap: a föderatív Európai Egyesült Államok létrehozásának logikája. Ezt a projektet pedig leginkább a nemzetek Európájának hívei nehezítik.