Szívélyes fogadtatásban részesült Robert Fico Moszkvában (VIDEÓ)
A magyar miniszterelnököt követően most a szlovák kormányfő tárgyal az orosz elnökkel.
Elkerülhető a vérontás a lázadók uralta északnyugat-szíriai Idlíb tartományban, amennyiben a török és az orosz elnök sürgősen leül tárgyalni – jelentette ki kedden az ENSZ-főtitkár szíriai különmegbízottja Genfben.
Elkerülhető a vérontás a lázadók uralta északnyugat-szíriai Idlíb tartományban, amennyiben Recep Tayyip Erdogan török és Vlagyimir Putyin orosz elnök sürgősen tárgyal a helyzet rendezéséről – jelentette ki kedden az ENSZ-főtitkár szíriai különmegbízottja Genfben.
Staffan de Mistura hangsúlyozta, a Moszkva és Ankara zajló megbeszélések jelenthetik a kulcsát annak, hogy elejét tudják venni a damaszkuszi rezsim készülő offenzívájának. A diplomata ugyanakkor megjegyezte, hogy a kedden a térségben végrehajtott hat légicsapás inkább arra utal, hogy nem jól haladnak az egyeztetések.
Sajtójelentések szerint a szíriai kormány legkorábban szeptember 10-én indíthatja meg a támadást, kivárva a pénteki teheráni iráni-orosz-török csúcs eredményeit.
Mistura mondván, hogy "szorít az idő" felszólította az orosz és a török vezetőket, egyeztessen telefonon még azelőtt.
Mistura a nap folyamán tartott sajtótájékoztatóján elmondta: az elkövetkező heteket a szíriai rendezésről szóló intenzív konzultációknak fogják szentelni, különös tekintettel a közel-keleti állam új alkotmányának kidolgozásával megbízott bizottság megalakítására.
Pontosította, hogy szeptember 10-11-én találkozik az „asztanai hármas" (Irán, Oroszország és Törökország) képviselőivel, 14-én pedig Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Jordánia, Szaúd-Arábia és az Egyesült Államok képviselőivel fog egyeztetni, de találkozni kíván az Európai Unió és az Arab Liga delegációjával is.
Az ENSZ-főtitkár szíriai különmegbízottja szeptember 20-án készül jelentést tenni a világszervezet Biztonsági Tanácsában a politikai folyamatról.
Mistura nemmel válaszolt arra a kérdésre, hogy az esetleges idlíbi offenzíva nem fogja-e beárnyékolni a tárgyalásokat. „Továbbra is úgy hiszem, hogy a politikai folyamat nem válhat az események foglyává. Ellenkező esetben mindig lesz indoka a halasztásnak" – vélekedett az ENSZ-diplomata.
Idlíb nagyrészt szíriai lázadók és a Haját Tahrír as-Sám (HTS) iszlamista ernyőszervezet uralma alatt áll. Jelentések szerint a tartományban mintegy hárommillió civil mellett közel 10 ezer fegyveres van. A lakosság nagyjából fele Szíria más térségeiből érkező menekült az ENSZ szerint. A szíriai kormányerők korábban Idlíbbe szállították azokat a felkelőket, akik ugyan megadták magukat, de nem voltak hajlandóak a szíriai kormány fennhatósága alatt élni.
(MTI)