Migráció: dübörög a családegyesítés Németországban

2018. július 30. 20:01

Több tízezer oltalmazott rokonai adhatnak be családegyesítési kérelmet a német hatóságokhoz augusztustól.

2018. július 30. 20:01

Harmincezernél is többen kértek már időpontot a német külképviseleteken, hogy megindíthassák a családegyesítési eljárást a Németországban oltalmazott menedékjogi státuszban lévőkre augusztustól vonatkozó új, szigorúbb szabályok alapján.

A német külügyminisztérium szóvivője, Christopher Burger hétfőn Berlinben a kormányszóvivői tájékoztatón kérdésre elmondta, hogy mintegy 34 ezren kértek időpontot oltalmazott státusszal kapcsolatos családegyesítés ügyében 2016 márciusa óta, amikor felfüggesztették az ilyen jogállásban lévők családegyesítési jogát.

Az alanyi jog helyett csupán lehetőséget biztosító új szabályok augusztusi életbe lépésével a külképviseleteken elkezdik az időpontok kiosztását és a meghallgatásokat. Időrendi sorrendben haladnak előre, vagyis a legrégebbi igénylések feldolgozásával kezdenek, mert valószínűsíthető, hogy minél régebbi egy ügy, annál nagyobb a szükség a segítségre. 

Egyelőre nem lehet felbecsülni, hogy mennyi időpontigénylés folytatódhat családegyesítési vízumra vonatkozó kérelem benyújtásával, mert nem tudni, hogy aktuális-e még a családegyesítés mindazoknál, akik például 2016-ban fordultak valamely nagykövetséghez vagy konzulátushoz - ismertette a szóvivő. Az viszont az új szabályozás alapján biztos, hogy havonta legfeljebb ezer ember költözhet Németországba az oltalmazottak családegyesítése révén. 

A törvényhozás júniusban alkotta meg az új rendszert, amely szerint a családegyesítés már nem alanyi jog az oltalmazottak számára, de a szülőkből és kiskorú gyermekekből álló, úgynevezett magcsaládhoz tartozó rokonaik kérhetnek huzamos németországi tartózkodásra feljogosító vízumot.

A kérelmeket a külügyminisztérium az illető oltalmazott lakóhelye szerinti idegenrendészeti hatósággal és a szövetségi közigazgatási hivatallal együttműködve bírálja el. Figyelembe veszik egyebek mellett a társadalmi integráció – a beilleszkedés – területén nyújtott teljesítményt, például a nyelvtudást. Biztonsági szempontokat is érvényesítenek, így nem kaphatnak engedélyt a beköltözésre a többi között olyan emberek, akik súlyos bűncselekményt követtek el, vagy akiket a terrorcselekmény elkövetésére hajlamosnak tartott, közveszélyes személyek között tartanak számon.

Németországban nagyjából 250 ezer oltalmazott él. Oltalmazott státuszt az a menedékkérő kaphat, aki nem felel meg a menekült jogállás feltételeinek, de nem lehet visszaküldeni a hazájába, mert halálbüntetés, üldöztetés, embertelen bánásmód fenyegetné. Családegyesítési jogukat azért függesztették fel 2016-ban, hogy elkerüljék a menekültügyi rendszer túlterhelődését.

(MTI)

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 66 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
rojtos
2018. július 31. 09:20
Most enyhén zavarban vagyok. Ha a rokonság is követi őket,akkor kihez járnak majd haza? Német segélyből.
dick52
2018. július 31. 08:27
Remélem többé nem jön Merkel Magyarországra! Ilyen birka csak egy német lehet.
áfonya
2018. július 31. 00:41
Ismeretlen gyilkos vírus szedi áldozatait Kongóban. Legkevesebb tizenkét ember életét követelte a Kongói Demokratikus Köztársaságban egy eddig ismeretlen eredetű betegség, amelynek tünetei az eboláéhoz hasonlatosak - közölte hétfő Donat Kibwana, az északkeleti fekvésű Beni városának vezető tisztségviselője. Kibwana szerint a megbetegedések a Benitől 30 kilométerre nyugatra lévő Mangina településén voltak. A megfigyelt tünetek között említett lázat, hasmenést, hányingert és orrvérzést. Mint mondta, a vérmintákat már megküldték egy regionális laboratóriumnak. Észak-Kivu tartomány igazságügyi minisztériuma szerint egy csapat helyi és külföldi szakember már útra kelt Manginába. A kongói egészségügyi minisztérium július 24-én jelentette be a helyi ebolajárvány végét, miután nem tapasztaltak újabb megbetegedést az azt megelőző 42 napban. A közép-afrikai állam északnyugati tartományában áprilisban kitört járványban 33 ember vesztette életét, s több tucat megbetegedést jelentettek. Az ebolajárvány gócpontja a Benitől 1500 kilométerre nyugatra fekvő Mbandaka városában volt. Az ebolát 1976-ban, a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti felében található Ebola folyó melletti településeken észlelték először. A vírus természetes hordozói egyelőre nem ismertek, a legvalószínűbb, hogy a denevérek lehetnek. A kór fertőzött ember vagy állat testnedvével való közvetlen érintkezés által terjed. A betegség súlyos vérzéssel jár, a halálozási arány egyes esetekben akár 90 százalékos is lehet. A legsúlyosabb ebolajárvány legalább 11 ezer ember életét követelte 2014-15-ben Nyugat-Afrikában. MTI
illiberator
2018. július 30. 23:45
Nem értem, miért nem úgy egyesítikik a családokat, hogy az illegális retkeket visszaküldik a családjukhoz?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!