Átlépték a határt: az Európai Bizottság már Bécsben is lecsapott, hogy Magyarországot büntesse
A diákokkal egy percig sem törődtek Brüsszelben.
80 százalék esélyt lát arra a lengyel kormánypárt vezetője, hogy hamarosan véget érhet a lengyel jogállamiság helyzetét érintő vita az Európai Bizottság előtt.
80 százalék annak az esélye a lengyel kormánypártot vezető Jarosław Kaczyński szerint, hogy az Európai Bizottsággal a jogállamiság helyzetéről folytatott vita hamarosan befejeződhet – írja a Politico.
A jobboldali Gazeta Polskának adott interjújában szerdán a pártvezér azt mondta, „az Európai Bizottsággal korábban egyeztetett változásokat készülnek megvalósítani”. A folyamat szerinte nem lesz egyszerű, de feltétlenül szükséges ahhoz, hogy a helyzet visszatérjen a normális kerékvágásba.
A Politico emlékeztet: a lengyel kormány tervezett igazságügyi reformjával került a kritikák kereszttüzébe az EU-ban. A tervezet bírálói azt mondják, a lengyel igazságszolgáltatás ezzel a kormánypárt kezébe csúszna, Kaczyński korábban azzal érvelt, hogy csupán a kommunistákat akarja kiszorítani a bíróságokból.
A kritikákat természetesen uniós szinten is tettek követték: még múlt decemberben indította el az Európai Bizottság a lengyelek ellen az uniós szerződés 7-es cikkely szerinti eljárását, amely ha sikeres, akár a tagállami Európai Tanács-beli szavazati jog megvonásával is járhat. Ennek sikerességére azonban kevés az esély, miután a magyar kormány minden valószínűség szerint nem támogatná a lengyelek megrendszabályozását.
A kormányzó Jog és Igazságosság párt persze szeretné megelőzni a 7-es cikkelyről szóló szavazást, a Brüsszel által kritizált pontokról módosításokat terjesztett be a lengyel parlament elé. Eszerint a bírák kötelező nyugdíjba vonulási ideje az eredeti tervtől eltérően nők és férfiak között is egységesen 65 év lenne, és a nagy hatalmat kapó igazságügyi miniszter befolyását is visszanyesnék a bírósági elnökök és alelnökök eltávolítását illetően.