Kikosarazta a németeket a francia miniszterelnök
Michel Barnier inkább Meloniékhoz siet Olaszországba, ami finoman szólva is szokatlan a német-francia kiegyezés óta – viszont jó oka van rá.
A vegyi fegyverek használata semmilyen körülmények között sem elfogadható az Európai Bizottság szerint, ahogyan Kína véleménye alapján is a nemzetközi jog alapvető normáinak megszegéséről beszélünk a Szíriában pénteken történtek után.
Az Európai Bizottság álláspontja szerint a vegyi fegyverek használata semmilyen körülmények között sem elfogadható, a nemzetközi közösség felelőssége azonosítani és felelősségre vonni minden ilyen támadás elkövetőit – jelentette ki Jean-Claude Juncker, a brüsszeli testület elnöke szombati nyilatkozatában.
„Nem ez volt az első alkalom, hogy a szíriai rezsim vegyi fegyvereket használ civilek ellen, azonban az utolsónak kell lennie” – fogalmazott. Tartós, minden érintett által tiszteletben tartott tűzszünetre van szükség Szíriában, amely elősegíti a tárgyalásos, az egész országnak békét hozó megoldást az ENSZ égisze alatt zajló genfi folyamaton keresztül – tette hozzá a bizottság elnöke.
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke Twitter üzenetében aláhúzta: a közösen végrehajtott amerikai, francia és brit légicsapások világossá teszik, hogy Oroszország és Irán nem folytathatja tragédiába torkolló akcióit, anélkül semmiképpen sem, hogy megfizetné az árát. Az Európai Unió az igazságosság oldalán áll szövetségeseivel együtt – tette hozzá.
Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke üzenetében szintén elfogadhatatlannak nevezte a vegyi fegyverek használatát, és kijelentette: Európának nagyobb szerepet kell vállalnia a béke megőrzésében és a humanitárius válságok súlyosbodásának megakadályozásában. Hozzátette, az EP hétfőn, strasbourgi plenáris ülésén vitát tart a szíriai helyzetről.
Kína szerint a nemzetközi jog alapvető normáinak megszegését jelentik az Egyesült Államok, Franciaország és Nagy-Britannia által szombatra virradóra szíriai célpontok ellen végrehajtott légicsapások. Az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagjaként a kelet-ázsiai ország külügyminisztériumának szóvivője, Hua Csun-jing sürgette a visszatérést a szíriai polgárháború tárgyalásos rendezéséhez.
Álláspontjuk szerint a konfliktust csak politikai úton lehet rendezni. Az állítólagos dúmai vegyifegyver-támadással kapcsolatban, amelyet a nyugati országok szerint a szíriai kormányerők követtek el, teljes körű, méltányos és elfogulatlan vizsgálatot sürgettek. Hua emlékeztetett arra, hogy Kína mindig is ellenezte a katonai erő alkalmazását a nemzetközi kapcsolatokban. Hozzátette, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának megkerülésével zajló bármilyen katonai beavatkozás az a nemzetközi jog elveinek és alapnormáinak megsértését jelenti.
(MTI)