A tűzszünet tesztje: késeléses merénylet Tel-Avivban és izraeli rajtaütés Dzseninben
A gázai tűzszünettel sem nyugodtak le a kedélyek: az izraeli hadsereg akciót hajtott végre, míg egy arab zsidókat akart ölni.
A dzsihadista terror áldozataira emlékeztek Brüsszelben.
A hozzátartozóknak, a merényletek túlélőinek és a belga kormány tagjainak részvételével emlékművet avattak csütörtökön a brüsszeli Zaventem nemzetközi repülőtér mellett két évvel ezelőtt elkövetett robbantások halálos áldozatainak emlékére.
A légikikötő közelében létesített, csütörtökön a Megemlékezés kertje névre keresztelt parkban felállított emlékműnél a repülőtéren elkövetett merényletek idején a helyszínen szolgálatot teljesítő egyik rendőr felolvasta az áldozatok emléktáblára is felvésett neveit. Ezt követően Charles Michel belga miniszterelnök és a repülőtér vezetősége a nyilvánosság kizárása mellett fogadta az áldozatok hozzátartozóit és a támadások túlélőit.
Néma megemlékezést tartottak a terrortámadások másik helyszínén, az uniós intézményeknek otthont adó városnegyed Maelbeek nevű metrómegállójában. A beszámolók szerint a főhajtásra abban az időpontban került sor, amikor a merénylők két évvel ezelőtt működésbe hozták a 17 halálos áldozatot követelő robbanószerkezetet. A megemlékezők végezetül virágokat helyeztek el a közelben található Schuman tér mellett, ahol tavaly avattak emlékművet az uniós intézmények vezetőinek részvételével.
2016. március 22-én, körülbelül négy hónappal a 2015. novemberi párizsi merényleteket követően, a belga fővárosban először a Zaventem nemzetközi repülőtéren, majd fél órával később az európai uniós negyed közelében lévő Maelbeek metróállomáson hajtottak végre öngyilkos merényletet egy dzsihadista csoport tagjai. A két támadásban harminckét ember életét vesztette, és nagyjából háromszáznegyvenen megsebesültek, utóbbiak között két magyar állampolgár is volt.
A robbantások elkövetőjeként az Iszlám Állam nevű terrorszervezet jelentkezett, akárcsak a 2015-ös párizsi támadások esetében, a hatóságok szerint bizonyítottnak tekinthető a kapcsolat a merényletek kitervelői és az elkövetők csoportjai között.
Az elmúlt két évben Brüsszel és a belga nagyvárosok utcáin fokozott katonai és rendőri jelenlétet rendeltek el, gyakoriak voltak a házkutatások, megfigyelés alá vontak több tucat radikális iszlamistát Brüsszel hírhedtté vált Molenbeek negyedében.
Az országban másfél évig hármas, azaz súlyos fokozaton tartották a terrorkészültségi szintet, ami azt jelenti, hogy a fenyegetés jelentős, lehetséges és valószínű a terrortámadás. A belga hatóságok januárban kettes fokozatúra csökkentették a terrorkészültségi szintet.
(MTI)