Megugrott az erőszakos bűncselekmények száma a menekültek miatt Németországban

2018. január 04. 12:38

Egy, a német család-, idős-, nő- és ifjúságügyi minisztérium által megrendelt felmérés kimutatta, Németországban átlagosan száz erőszakos bűncselekményből az elkövetők 92-93 esetben menedékkérők, vagy illegális migránsok.

2018. január 04. 12:38

Növekedik a bejelentett erőszakos bűncselekmények száma a menekültek miatt – állapította meg egy Németországban végzett kutatás, amelyről csütörtökön számoltak be német lapok.

100-ból 92 elkövető migráns

A szövetségi család-, idős-, nő- és ifjúságügyi minisztérium megbízásából a svájci Zürichben működő alkalmazott tudományok egyeteme (ZHAW) kriminológiai intézete által készített tanulmány szerint Németországban a menedékkérők és menekültek, vagy más menedékjogi státuszban lévők, illetve az elutasított menedékkérők a lakosságban betöltött arányukhoz képest nagyobb valószínűséggel kerülnek be elkövetőként az erőszakos bűncselekményekről szóló statisztikába, és létszámuk növekedése a regisztrált erőszakos bűncselekmények számának emelkedéséhez vezet. 

A kutatók egy átlagosnak tekinthető tartomány, Alsó-Szászország adatait vizsgálva megállapították, hogy a bejelentett erőszakos bűncselekmények száma hét éven keresztül tartó folyamatos csökkenés után, a migrációs válság elmélyülésével együtt emelkedni kezdett, 2014 és 2016 között 10,4 százalékkal nőtt, ami 92,6 százalékban a migrációs válságnak tulajdonítható, vagyis minden száz újabb bűncselekménynél nagyjából 92-93 esetben a feltételezett elkövető valamilyen menedékjogi státuszban lévő ember, vagy elutasított menedékkérő volt.

14 és 30 év közötti férfiak

A növekedés egy sor tényező összhatása. Szerepe van annak, hogy az áldozatok feljelentési hajlandósága nagyjából kétszer nagyobb, ha az elkövető nem német, hanem más nemzetiségű.

Fontos tényező az is, hogy a Németországba érkezett menedékkérők többsége jellemzően fiatal, 14 és 30 év közötti férfi. Ennek azért van jelentősége, mert ez a réteg világszerte felülreprezentált az erőszakos bűncselekmények elkövetői között, azaz a teljes lakosságban betöltött arányukhoz képest többen követnek el erőszakos bűncselekményeket. A kutatók különálló tényezőként azonosítják a férfiak túlsúlyát, kiemelve, hogy ennek révén gyengébb a nők úgynevezett civilizáló hatása.

Az erőszakos bűncselekmények növekedését okozó tényezők közé tartozik, hogy a menedékkérőként érkezett emberek közül sokan olyan kultúrából származnak, amelyben a férfiszerephez hozzátartozik az akarat érvényesítése erőszak alkalmazásával.

Az észak-afrikaiak inkább követnek el bűncselekményeket

A ZHAW kutatói jelentős eltéréseket találtak az egyes származási országok között. Az észak-afrikai Magreb-térség államaiból származók felülreprezentáltak, a polgárháború sújtotta Szíriából, Irakból és Afganisztánból származók pedig alureprezentáltak az erőszakos bűncselekmények feltételezett elkövetői között, ami két fő tényezőre vezethető vissza. 

Az egyik az, hogy a polgárháború sújtotta országokból a helyi társadalom szerkezetét nagyjából tükröző összetételű népesség érkezett Németországba menedékkérőként, az észak-afrikai régióból viszont többnyire a társadalom peremén élő rétegekből érkeztek menedékkérők.

A másik tényező a menedékjogi kérelem elfogadásának valószínűsége. A háborús övezetekből érkezők nagyobb eséllyel pályáznak a németországi tartózkodási jogra, és jellemzően igyekeznek kerülni mindent, ami rontja az esélyeiket. A Magreb-térségből érkezők viszont tudják, hogy kérelmüket nagy valószínűséggel elutasítják és távozásra kötelezik őket, és ez a kilátástalanság nagyobb gyakorisággal sodorja őket a bűnözés felé. Így a 2016-os alsó-szászországi adatok azt mutatják, hogy a szíriai, iraki és afganisztáni állampolgárok a menedékkérők 54,7 százalékát teszik ki, az erőszakos bűncselekmények feltételezett elkövetőinek körében pedig jóval alacsonyabb, 34,9 százalékos az arányuk, míg a marokkói, algériai és tunéziai állampolgárok aránya csupán 0,9 százalékos a menedékkérők körében, az erőszakos bűncselekmények feltételezett elkövetőinek körében viszont 17,1 százalékos.

(MTI)

Összesen 120 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pepu
2018. január 04. 23:16
De most komolyan. Nincs No-ban néhány tökös legény, akik pofánbaszkodják ezeket a szarházikat? Még pár éve is randalíroztak neonácik az utcákon, most meg amikor kellene nincsenek sehol. Csak az antifa.
duzur
2018. január 04. 22:00
Ahhoz kellett nekik egy komoly tanulmány, hogy kiderítsék, hogy mindazok akiknek alig, vagy semmi reményük nincs a maradásra, gátlástalanabbúl viselkednek és inkább bünöznek mint azok akik menedékjogot kapnak, minden azzal járó elönyökkel. Már a múltkorában írtam, hogy veszélyes, szabad mozgási lehetöséget hagyni azoknak akikre a visszatelepítés vár. Nekik nincs veszteni valójuk.
xoltan
2018. január 04. 19:35
A cim mast mond mint amit a tartalom. Ez mar a kedves vezeto megrendelesere lett irva? "Németországban átlagosan száz erőszakos bűncselekményből az elkövetők 92-93 esetben menedékkérők, vagy illegális migránsok." "10,4 százalékkal nőtt, ami 92,6 százalékban a migrációs válságnak tulajdonítható, vagyis minden száz újabb bűncselekménynél nagyjából 92-93 esetben a feltételezett elkövető valamilyen menedékjogi státuszban lévő ember, vagy elutasított menedékkérő volt."
navis praetoria
2018. január 04. 18:19
1925-ben Németország 62,5 milliós lakosságból 565 ezer zsidó volt (0,9%). Ezek nagy része az integrálódás előrehaladott stádiumában volt. Néhány év alatt mégis elképesztő méretű antiszemita hullám bontakozott ki. 2016-ra a közel-keleti és feketeafrikai bevándorlók száma elérte a 3 milliót, amelynek a fele 2011 óta jött az országba. Ez az összlakosság 3,6 százaléka. Érdekes társadalmi kisérlet, ha úgy tetszik "német rulett": ha 1933-ban a 0,9 százaléknyi zsidó szélsőséges antiszemita hullámok keltett, meddig kell nőnie a közel-keletiek és feketeafrikaiak arányának ahhoz, hogy ismét szélsőséges reakció alakuljon ki?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!