Védelem: a magyar receptet ajánlgatja a finn miniszterelnök
Többet kell költeni a védelemre, ez mindannyiunk érdeke, mondta a Euronewsnak.
Alekszej Bortnyikov szerint a 30-as évek pereinek jelentős része ténylegesen megalapozott volt.
Ahogy azt a Mandiner is megírta, száz éve december 20-án állt fel a vörösterrort és megtorlásokat is elindító szovjet titkosszolgálat, a CSK – népies gúnynevén a Cseka. A lengyel arisztokratából az 1917-es proletárforradalom egyik kulcsfigurájává avanzsáló Felix Dzserzsinszkij alapította Cseka, és a ma is fennálló orosz biztonsági szolgálat, az FSZB között jelentős jogfolytonosság van. A Cseka utódjai között ilyen módon szerepelt többek között az NKVD, majd a II. világháború után a hírhedt KGB is, míg a Szovjetunió összeomlásával a szervezet az FSZB nevet vette fel.
A centenárium meleg fogadtatásra talált az orosz állami szereplők körében, szerdán például maga Vlagyimir Putyin mondott beszédet a titkosszolgálat alapításának 100. évfordulója alkalmából az FSZB hírhedt, Lubjanka téri épületében.
Alekszej Bortnyikov, az FSZB feje pedig a Rosszijszkaja Gazetának adott interjút, melyben a szolgálatok fennállásának elmúlt száz évét értékelte. Mi a The Moscow Times összeállításából gyűjtöttük össze a legérdekesebb részleteket.
Bortnyikov az orosz, vagy szovjet államon belüli árulókról azt nyilatkozta, az ország „folyamatos célpont volt a külföldi államok számára”, és ha épp nem elpusztítani akarták az államot, árulókkal belülről próbálták megosztani azt.
Az 1930-as évek sztálini tisztogatását is részben jogosnak találta az FSZB-vezér: „habár sokan ezt az időszakot a koholt vádak tömeges fabrikálásával azonosítják, a korabeli dokumentumok azt mutatják, a büntetőeljárások jelentős része megalapozott volt”.
Szó esett a szovjet titkosszolgák gúnynevéről is: őket sokáig a népnyelv „csekistáknak” nevezte. Bortnyikov szerint azonban meg kell értenünk, hogy a biztonsági szolgálatoknak semmi közük nem volt a korabeli szovjet hatóságok által elkövetett visszaélésekhez.
Arról, hogy a jelenkori FSZB-nek milyen ideológiája is van, a szolgálat vezetője a következőképp nyilatkozott: „a jelenlegi orosz FSZB független a politikai befolyástól, és nem szolgál pártérdekeket. Az orosz alkotmánynak és a szövetségi jognak megfelelően működik” – mondta, majd hozzátette, munkájukat az orosz elnök, és évről évre egyre több állampolgár nagyra értékeli.
*
Borítóképünkön az akkori KGB Lubjanka téri épülete, előtte pedig Felix Dzserzsinszkij szobra látható. Fotó: RIA Novosztyi