Szívélyes fogadtatásban részesült Robert Fico Moszkvában (VIDEÓ)
A magyar miniszterelnököt követően most a szlovák kormányfő tárgyal az orosz elnökkel.
Az orosz Állami Duma szerdai zárt plenáris ülésén, a Föderális Biztonsági Szolgálat vezetőjének jelenlétével a külföldi kormányok által támogatott, orosz nyelven terjesztett média befolyásáról beszéltek.
Bár az orosz nyelven terjesztett, de külföldi szervezetek által finanszírozott, politikai témákkal foglalkozó média blokkolását még nem tervezik az orosz hatóságok, a Szövetségi Tanács (Duma) fontolóra veszi azok szabályozását – erről a Duma sajtóbizottságának feje, Leonyid Levin beszélt a TV Dozsgynak.
Andrej Klimov, az állami szuverenitás védelmére és a belügyekbe való beavatkozás megelőzésére felállított felsőházi ideiglenes bizottság elnöke is nyilatkozott szerdán újságíróknak: „Létre kell hozni azt a jogi keretet, amely lehetővé teszi annak az orosznyelvű médiának a szabályozását, amelynek közönsége Oroszországban van, még akkor is, ha külföldön jegyezték be őket” – mondta a szenátor.
„Ha nem tartják be a jogszabályokat, akkor fel kell hatalmazni a Roszkomnadzort (a tömegkommunikációs és távközlési hatóságot), hogy az ilyen tömegtájékoztatási eszközöket tiltsa le Oroszország területén” – tette hozzá.
„Amennyiben egy külföldi kormány pénzéből valamilyen, nem feltétlenül a területünkön bejegyzett médium orosz nyelven Oroszországban az orosz belpolitikába beavatkozva politikai jellegű tartalmakat sugároz, a megfelelő hatóságnak jogában áll kiegészítő információkat kérni tőle” – mondta Klimov.
A felsőházban emellett javaslat hangzott el arra vonatkozóan, hogy az igazságügyi minisztériumnak joga legyen az Oroszországban bejegyzett médiumok finanszírozási forrásainak vizsgálatára. Andrej Klimov szerint ha egy adott sajtószervet külföldről pénzelnek, ha az jelét adja, hogy egy idegen ország érdekeit képviseli, akkor azt kötelezni kell arra, hogy tevékenységéről az idegen ügynökökre vonatkozó törvény alapján számoljon el.
Klimov a külföldi médiához való új hozzáállást azzal az amerikai szenátusi törvénytervezettel indokolta, amely megengedné a washingtoni igazságügyi tárca számára, hogy a külföldi ügynökök bejegyzését előíró jogszabály alapján vizsgálatot indíthasson az orosz RT televízió ellen. Az eljárás célja annak megállapítása lenne, hogy a társaság befolyásolta-e a tavalyi amerikai elnökválasztási kampányt. Az angol nyelvű, az orosz kormány által finanszírozott RT (korábban Russia Today) egyik csatornája műsorait Washingtonból sugározza.
Az ideiglenes biztosság keddi, alakuló ülésének résztvevői egyébként azt javasolták, hogy állítsanak össze „fekete könyvet” az orosz belügyekbe való külföldi beavatkozásról, külön figyelmet szentelve az Egyesült Államok tevékenységére. Felvetődött az is, hogy a jövőben minden törvényjavaslatot szakértői vizsgálatnak kell alávetni abból a szempontból, hogy az nem jelent-e veszélyt a szuverenitásra.
(MTI)