Nincs pecsét az alkotmányon – így látja a török sajtó

2017. április 17. 11:56

A vasárnapi referendum kiélezett eredményét tükrözte a hétfői török sajtó: a kormánypárti lapok „Törökország győzelmét” ünnepelték, az ellenzéki újságok az állítólagos választási csalást és az elnöki rendszert bírálók erejét emelték ki.

2017. április 17. 11:56

Sabah

A Sabah című, legfőbb kormánypárti napilap a nép forradalmaként és a demokrácia ünnepeként értékelte az elnöki rendszer bevezetését támogató szavazatok győzelmét. Az újság Recep Tayyip Erdoğan elnök és Binali Yıldırım kormányfő vasárnap éjszakai beszédét idézve a 80 milliós nemzet történelmi diadaláról számolt be. „A nép az urnáknál koronázta meg a tavaly július 15-i puccskísérlettel kezdődött hősies ellenállást és új fejezetet nyitott a demokrácia történetében. Az emberek a stabilitásra, egy nagy Törökországra, az erős vezetésre mondtak igent, olyan leckét adva ezzel Európának népuralomból, amelyet az nem felejt el” – írta a Sabah.

Sözcü

A kemalista, ellenzéki, Sözcü című napilap egy kérdést tűzött a címlapjára: „Nyugodt a lelkiismeretek?". A kérdést a Legfőbb Választási Tanácsnak (YSK) címezte az után, hogy a kemalista Köztársasági Néppárt (CHP) vezető politikusai vasárnap késő este azzal vádolták meg a testületet, hogy az 2,5 millió hivatali pecsét nélküli szavazócédulát érvényesnek számolt a voksok összesítésénél, amivel megfordította a referendum kimenetelét. A kemalista újság három fényképfelvételt is közzétett az állítólagos csalás bizonyítására.

Az egyiken egy ismeretlen egy sanliurfai szavazóhelyiségben egymás után nyomja rá a szavazópecsétet a cédulák elnöki rendszert támogató igen feliratára. A második fényképen egy Mus tartománybeli falu kormánypárti polgármestere látható, aki a szavazókkal együtt lépve a fülkébe ellenőrizte, hogy igennel voksolnak-e. A harmadik felvételen Ankara Sincan körzetében az egyik szavazatszámláló bizottság elnöke hivatali pecsét nélküli szavazócédulákra utólag nyomja rá a pecsétet. A Sözcü hangsúlyozta, hogy a nem szavazatok győztek Törökország három legnagyobb városában: Isztambulban, Ankarában és Izmirben is.

Posta

A nagy példányszámú, Posta című lap tartózkodóan értékelte a vasárnapi eredményt: Nem győzelem, nem vereség, olvasható a címlapon. Az újság úgy látja: az ország vezetése súlyos sárga lapot kapott azzal, hogy még Antalyában, Adanában, valamint a kormánypárt isztambuli fellegvárainak számító Üsküdarban és Eyüpben is a nemek nyertek. A lap emlékeztetett arra, hogy a 2015 novemberében tartott, előrehozott parlamenti választásokon a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) egymaga elért 49,5 százalékot, míg vasárnap az elnöki rendszer ügyét támogató nacionalista ellenzéki Nemzeti Mozgalom Pártja (MHP) szavazóinak segítségével tett szert 51,4 százalékra. A Posta értelmezésében ez azt jelenti, hogy az AKP-pártiak számában visszaesés történt, a MHP-t pedig egyenesen az összeomlás veszélye fenyegeti.

Hürriyet

A Hürriyet című tekintélyes napilap kiemelte: 94 évvel a Török Köztársaság megalapítása után Törökországban ismét új rendszert vezetnek be. Az újság arról is beszámolt, hogy az ország 30 nagyvárosából 17-ben a nemek, 13-ban pedig az igenek jutottak előnyhöz. A Hürriyet is arról írt, hogy az AKP-nak és a MHP-nek 2015 novemberében együttesen még 61,4 százalék volt az aránya, amely vasárnap mintegy 10 százalékkal kevesebbnek mutatkozott.

Aksam

A kormányközeli Aksam napilap szerint Törökországban a nép a bilincseitől megszabadulva átvette az irányítást. Az újság úgy vélte, hogy Erdoğan megálljt intett minden kívülről és belülről érkező támadásnak, köztük az Egyesült Államokban élő Fethullah Gülen muzulmán hitszónok nemzetközi hálózatának, amelyet Ankara a puccskísérletért tesz felelőssé, valamint a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) szakadárjainak, akik Törökországban 1984 óta fegyveres felkelést folytatnak. Az Aksam szerint a referendumnak az az üzenete, hogy nem az említett terrorszervezetek és az azokat támogató Európa, hanem Erdogan irányítja az országot.

Aydinlik

Az ellenzéki Aydinlik ironikusan úgy fogalmazott: nincs pecsét az alkotmányon. Az újság kifejtette: egy 50 százalék körül elfogadott alkotmánymódosítás nem működik. A jövő nem reményteli a kormánypárt számára, a vasárnapi összesítést látva az AKP fejjel lefelé halad. Mivel az MHP támogatása ellenére az AKP a nagyvárosokban elvesztette a népszavazást, nem nyerhet a következő köztársaságielnök-választáson és többséghez sem juthat a parlamentben, vélte a lap. (MTI)

Összesen 32 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Senye Péter
2017. április 18. 11:30
"...2,5 millió hivatali pecsét nélküli szavazócédulát érvényesnek számolt a voksok összesítésénél, amivel megfordította a referendum kimenetelét" - az mind 'igen' szavazat volt?
noMores
2017. április 18. 07:20
Ugy latszik, a barbar nepek imadjak az autokraciat. Hiaba, mi is kelethez tartozunk (ezt Orban basi meg Matolcsy szolgaja mondtak), nekunk is szultanok kellenek. Azert mennyire idiotak a nemetorszagi nemetek: nem azt akartak, hogy az EU tagja legyen Torokorszag? Igy elvagtak a lehetoseget, de sokkal durvabb rendszert teremtettek otthon. Hany szazezren ulnek bortonben a honfitarsaik kozul artatlanul?? Ha annyira szar az unioban, miert nem koltoznek haza? Jah, annyira azert megsem szar, hogy az erdogani mocsokban probaljanak ervenyesulni.... Kemeny bizonyitvanyt allitottak ki magukrol ezek a szerencsetlenek. (Meg a nemetek is, hogy nem sikerult 2-3 generacio alatt sem civilizalniuk a torokoket..)
Földes "Thomas" Tamás
2017. április 17. 21:02
Ezek a lipsik mindenütt csak reklamálni tudnak?
Rockpapa
2017. április 17. 20:46
Kész a magyarázat.Ha nem mi nyerünk,az választási csalás,és a nép birka.Ha viszont mi,akkor a nép bölcs,és a demokrácia diadala.Így működik a "liberális"demokrácia.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!