A New York Times aggódik a liberális demokráciáért, Orbánnal is példálózik
Serge Schmemann ugyanakkor azt állítja, az érintett országokban leginkább a hatalmon lévőkkel szembeni elutasításról van szó, és nem a szélsőjobb térfoglalásáról.
Egyszerre jelent meg Macron és Le Pen is annak az amerikai cégnek a franciaországi gyáránál, amit a tervek szerint bezárnak és Lengyelországba költöztetnek.
Nagy meglepetést okozott a Nemzeti Front elnökjelöltje, Marine Le Pen szerdán, amikor megjelent Amiens városában annak a gyárnak a parkolójában, ahol épp ellenlábasa, Emmanuel Macron szakszervezeti vezetőkkel találkozott. Az amerikai Whirlpool gyárát idén leállítanák, és Lengyelországba helyeznék át.
Macron a szakszervezeti vezetőkkel folytatott egyeztetétés követő sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: „Madame Le Pen ezt a helyzetet arra használja fel, hogy politikai előnyt kovácsoljon belőle, azzal, hogy aktivistákat lázít egy parkolóban. Azt akarom, hogy mindenki, aki ebben a régióban él és dolgozik, tudja: ha őt megválasztják, ezt a gyárat be fogják zárni. És még több tucat ilyen példát tudnék hozni. Ez a különbség köztünk, a módszereinkben és alapjainkban.”
Le Pen közben az üzem parkolójában fotózkodott a dolgozókkal, és a francia munkások jelöltjének nevezte magát. Ő úgy fogalmazott: „Önök ennek a szörnyű globalizációnak a jelképei, amely miatt a gyárakat külföldre költöztetik, és amely miatt több ezer állás megszűnik. Mindent megteszünk azért, hogy az üzemet ne zárják be, találunk majd vevőt. Őszintén, ha az állam akar valamit, azt meg is tudja tenni. Nem lehet többé azt mondani, hogy az államnak nincs hatalma. Ez nem igaz.”