Kikosarazta a németeket a francia miniszterelnök
Michel Barnier inkább Meloniékhoz siet Olaszországba, ami finoman szólva is szokatlan a német-francia kiegyezés óta – viszont jó oka van rá.
Az Európai Unió – embercsempészek hajóinak lefoglalását és megsemmisítését célzó – Sophia-művelete nem érte el a célját, állítja jelentésében a brit felsőház EU-bizottsága. A dokumentum szerint a fából készült csónakok megsemmisítése ugyanis arra kényszerítette az embercsempészeket, hogy a még veszélyesebb gumihajókat alkalmazzák – írja a BBC.
Az Európai Unió még 2015-ben indította el azt a missziót, amelyet egy német fregatt által kimentett szomáliai nő gyermeke után neveztek el Sophia-műveletnek. Az EU haditengerészeti missziójának kitűzött célja az volt, hogy megelőzzék a tömeges katasztrófákat, amelyek a menekültek Líbiából Olaszországba való átkelése során történtek. A Sophia-művelet felhatalmazta az Európai Uniós hajókat, hogy megállítsák, átkutassák és elkobozzák azokat a hajókat, amelyeken feltételezhetően embercsempészet folyik – tudósít a BBC.
A brit felsőház (House of Lords) EU-bizottsága szerint azonban az akció ahhoz vezetett, hogy a csempészek átálltak a misszió során megsemmisített facsónakokról a még kevésbé biztonságos gumicsónakokra. A bizottság jelentése arra mutat rá, hogy a csempész-hálózatokat a nyílt tengeren csak korlátozottan lehet feltérképezni, „ezért kis esély van arra, hogy a Sophia-művelet legyőzi az embercsempészet üzleti modelljét” – állítja a jelentés.
A dokumentumban további nehézségeket is megfogalmaznak, például azt, hogy csupán nemzetközi vizeken működhet a misszió, a Líbia fennhatósága alá tartozó vizeken nem. Összességében így a keresési és mentési megbízatását nem tudja teljesíteni a művelet.„Tünetekre és nem okokra válaszol” – áll a BBC által idézett dokumentumban.