Esküdözik Scholz: most már tényleg felhozzák a német egészségügyet oda, ahol a magyar nyolc éve tart
„Az elektronikus betegakta 23 év után most már tényleg jön” – ígéri a német kancellár.
Törvényileg nem látta indokoltnak a Helsinki Bizottság a a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet március 9-i elrendelését. Éppen ezért a rendőrséget és a bevándorlási hivatalt is megkérdezte a válsághelyzet okát tudakolva. Mindkét szervezet úgy válaszolt, hogy a válsághelyzetre vonatkozó kérelmüket tíz évre titkosították, ezért nem válaszolnak – írta a Helsinki Figyelő.
Tavaly vezette be a kormány a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet, amit március 9-én el is rendeltek. A törvény szerint a válsághelyzetet a kormány az országos rendőrfőkapitány és a menekültügyi hatóság kezdeményezésére vezetheti be.
Ahhoz azonban, hogy ezt bevezessék a következő három kritérium közül valamelyiknek fent kell állnia:
1. A menedékkérők száma egy hónap átlagában a napi ötszáz főt, vagy két egymást követő hét átlagában a napi hétszázötven főt, vagy egy hét átlagában a napi nyolcszáz főt meghaladja;
2. A tranzitzónákban tartózkodók száma egy hónap átlagában a napi ezer főt, vagy két egymást követő hét átlagában a napi ezerötszáz főt, vagy egy hét átlagában a napi kétezer főt meghaladja;
3. Bármely olyan migrációs helyzettel összefüggő körülmény kialakulása esetén (pl. zavargás, erőszakos cselekmények), amely valamely konkrét település közbiztonságát közvetlenül veszélyezteti.
A Magyar Helsinki Bizottság úgy látta, ezek közül egyik eset sem állt fent, ezért közérdekű adatigényléssel fordult az Országos Rendőr-főkapitánysághoz (ORFK) és a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalhoz (BÁH). Azt kérdezték, pontosan milyen okokra hivatkozva kérték az egész országra érvényes válsághelyzet elrendelését.
A két szervezet hasonló megfogalmazásban tagadta meg a válaszadást: a válsághelyzet elrendelésére vonatkozó kérelmük 10 évig titkos. A Magyar Helsinki Bizottság azt üzente blogjában a Helsinki Figyelőben, hogy nem hagyja annyiban a dolgot, ezért a a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz fordult, hogy utasítsa a rendőrséget és a hivatalt a kért adatok átadására.