Védelem: a magyar receptet ajánlgatja a finn miniszterelnök
Többet kell költeni a védelemre, ez mindannyiunk érdeke, mondta a Euronewsnak.
Nyugati kémeket kellett kimenteni, miután az orosz és a kínai titkosszolgálatoknak sikerült feltörniük az Edward Snowden által az Egyesült Államokból elhozott több mint egymillió fájl titkosítását – írja a The Sunday Times. Brit kormányzati források szerint Snowdennek „vér tapad a kezéhez”. Azt nem tudni, önként adta-e át a dokumentumokat.
„Ellenséges országokban” dolgozó brit és más nyugati hírszerzési ügynököket kellett visszahívni, esetenként kimenteni tevékenységi területükről, miután az orosz és a kínai hatóságok Edward Snowden kiszivárogtatásait használva titkos azonosító kódokat fejtettek meg – írta brit kormányforrásokat idézve a The Sunday Times.
Az Oroszországban élő Snowden, az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) egykori alkalmazottja az elmúlt években titkos hírszerzési információk hatalmas tömegét szivárogtatta ki főleg a brit és az amerikai sajtónak. A tekintélyes konzervatív vasárnapi brit lap a Downing Street, a brit belügyminisztérium és a biztonsági szolgálatok név nélkül nyilatkozó illetékeseit idézve azt írta, hogy a brit külső hírszerzés (MI6) – más nyugati hírszerző ügynökségekkel együtt – esetenként ügynökei kimentésére kényszerült, miután Moszkva több mint egymillió olyan titkos dokumentumhoz jutott hozzá, amely Snowden birtokában volt.
A The Sunday Times magas beosztású forrásai szerint Kínának is sikerült megfejtenie olyan titkosított fájlokat, amelyek hírszerzési eljárásokat és információkat tartalmaztak, és kódjaik feltörésével brit és amerikai hírszerzők váltak azonosíthatóvá. A brit lapnak nyilatkozó egyik magas rangú brit belügyminisztériumi forrás úgy fogalmazott, hogy Snowdennek „vér tapad a kezéhez”, bár a Downing Street idézett illetékesei szerint nincs bizonyíték arra, hogy az érintett ügynökök közül bárkinek bántódása esett volna.
A The Sunday Timesnak nyilatkozó egyik brit hírszerzési illetékes kijelentette: Snowden „felmérhetetlen károkat” okozott. Hozzátette: a nyugati hírszerző ügynökségeknek egyes esetekben műveletek közben kellett „kiemelniük” ügynökeiket a tevékenységi területről, mert az a veszély merült fel, hogy azonosítják és megölik őket.
A brit lap szerint az egyelőre nem egyértelmű, hogy az orosz és a kínai hatóságok ellopták a kicsempészett adatokat, vagy Snowden önként adta át a birtokában lévő titkos dokumentumokat.