Az év híre: a svédek Magyarország miatt féltik az Európai Unió biztonságát
Eközben Stockholmban azt sem tudják, hogyan küldjék haza az illegális migránsokat.
Montenegrói kollégájával tárgyalt pénteken Szijjártó Péter külügyminiszter. Szijjártó azt mondta: Magyarország támogatja Montenegró európai integrációs törekvéseit, ami kulcsfontosságú a nyugat-balkáni térség stabilitásához.
Montenegró euroatlanti integrációja kulcsfontosságú a Nyugat-Balkán stabilitásához, ezért Magyarország elkötelezetten támogatja az ország integrációs törekvéseit – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Budapesten. A tárcavezető délelőtt tárgyalt Igor Luksic montenegrói külügyminiszterrel. Közös sajtótájékoztatójukon Szijjártó Péter kiemelte: a nyugat-balkáni országok közül Montenegró áll a legközelebb az EU- és a NATO-csatlakozáshoz, márpedig minél gyorsabban halad az ország euroatlanti integrációja, annál biztosabb a régió stabilitása. Magyarországnak a Nyugat-Balkán stabilitása kiemelten fontos, a jelenlegi világpolitikai és világgazdasági változások közepette a destabilizáció végzetes lehet – mutatott rá. Hozzátette: Magyarország eddig is és a jövőben is támogatja Montenegró euroatlanti integrációját.
Szijjártó kijelentette: elengedhetetlen, hogy Montenegró még az idén formális meghívást kapjon a NATO-tagságra, nincs ok a késlekedésre. Az ország EU-csatlakozásáról pedig azt mondta, hogy az Európai Bizottságnak fel kell gyorsítania a tárgyalásokat. Szijjártó Péter a kétoldalú gazdasági kapcsolatokról szólva kifejtette: az EU-tagállamok közül Magyarország a második legnagyobb befektető Montenegróban. A kereskedelmi kapcsolatokban előre kell lépni, ebben segíthet, hogy a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. képviseletet nyitott Podgoricában, az Eximbank pedig 45 millió eurós hitelkeretet nyitott a magyar és a montenegrói kis- és közepes vállalkozások (kkv) együttműködésének ösztönzésére - közölte. Arról is beszámolt, hogy március végén ülésezik a gazdasági vegyes bizottság, és a kormány már a tárgyalások végső fázisában tart a közvetlen légi összeköttetés megteremtéséről.
Megjegyezte: elsősorban az élelmiszeriparban és az energiabiztonság biztosításában működhet együtt a két ország. A tárcavezető elmondta: 30 montenegrói diáknak ösztöndíjat ajánlanak fel, hogy magyar egyetemeken tanulhassanak.
Igor Luksic hangsúlyozta: Magyarország jól ismeri a nyugat-balkán térséget, ezért is különösen hálásak, amiért támogatja Montenegró euroatlanti integrációját. A montenegrói külügyminiszter hozzátette: országa készen áll a NATO-csatlakozásra, és ezért készek mindent megtenni. Megemlítette, hogy reformokat hajtanak végre a jogbiztonság, a biztonságpolitika és a demokratikus intézményépítés területén. Az EU-csatlakozási tárgyalások sebességét szerénynek ítélte, de – mint mondta – a montenegrói társadalom elkötelezett az uniós tagság elérése mellett.
Igor Luksic reményét fejezte ki, hogy a montenegrói és a magyar kkv-k kihasználják az Eximbank nyújtotta lehetőséget. Üdvözölte a közvetlen légi összeköttetés lehetőségét is, amely meglátása szerint növelheti a turizmust. Kiemelte a két ország közötti energetikai együttműködés jelentőségét is, és azt mondta: remélhetőleg az elkövetkező hetekben ennek konkrét eredményei is lesznek.