A szavazás az identitásunkról szól
Az észak-skóciai Skye szigetén élő, egy szoftvercégnek dolgozó Joe Lyons Angliából származik, de már gyerekkorában a skót vidékre költözött a családja. „Mint egy egyedül élő fiatalember, természetesen nagyon érdekel, hogyan fog hatni a népszavazás eredménye a mi északnyugati vidékeinkre, illetve egész Skóciára, és hogyan hat majd mindez az Egyesült Királyság többi részére.” Joe nem vett részt egyik oldalon sem a kampányban, de mindkét táborban vannak barátai: egyesek nagyon függetlenségpártiak, mások ellene vannak. „Az én véleményem nem igazán változott az elmúlt időszakban, a kampány ellenére sem. Mindkét oldalnak érdekes és meggyőző érvei vannak. De egyetértek azokkal, akik szerint a függetlenséget ellenzőknek sokkal nehezebb dolguk van, hiszen a kampányuk szükségszerűen negatív hangvételű.” Joe szerint ugyanakkor az „igen” kampányban megjelentek a „kellemetlen nacionalista, sőt, bizonyos mértékig idegenellenes” szólamok is, amire J.K. Rowling, a Harry Potter-könyvek részben skót származású és részben ott is élő írónője utalt egy újságcikkében. A Skye szigetén élő fiatalember szerint összességében méltóságteljes volt a kampány, csak kevés személyeskedés és karaktergyilkolászás történt, ami pedig megszokott a politikában. „Mindent összevetve, a szavazás nem egy személyről vagy politikai pártról szól, hanem az országról és a benne élő emberek identitásáról.”
Joe elárulta: részt vesz a szavazáson és igent fog mondani a függetlenségre. Úgy látja, Skócia északnyugati vidékein igen erős a függetlenségpárti hangulat, különösen a fiatalabbak körében. A nemmel szavazó kisebbség meglátása szerint jellemzően idősebb emberekből áll. Joe megérti, hogy ezen a környéken az emberek elidegenedtek a londoni Westminster politikusainak 600 mérföldre található világától: nehezen tudják elképzelni, hogyan tudják a miniszterek megérteni, milyen is az élet errefelé és miről szólnak a helyi ügyek. „A jelenlegi skót nacionalista kormányzatról nagyrészt pozitív véleményem van: olyan érzés, mint egy lélegzetnyi friss levegő; és az bizonyos, hogy felrázta az elkényelmesedett Munkáspártot és a liberálisokat, így azok egyre baloldalibb politikákat kezdtek folytatni az utóbbi években. Nekem úgy tűnik, a skót kormányzat sok területen olyan iránt mutatott, amit később a Westminster is követni kezdett - a dohányzási tilalmak és az alkoholos italok alsó árküszöbének a bevezetése, az LMBT szexuális kisebbségek egyenjogúsítása, és így tovább.”
A skóciai politikai változások Joe szerint jobbratolódást okoztak a londoni Westminster világában, ilyen például az EU-ellenes UKIP felemelkedése. A londoni parlamentben egyre gyengébbnek tűnnek a baloldali pártok, de ha Skócia igennel szavaz a függetlenségre, az még tovább fogja gyengíteni a támogatottságukat a maradék Nagy-Britanniában. „Attól tartok, egy Skócia nélküli Egyesült Királyságban a legjobboldalibb kormány alakulhat majd meg az 1980-as évek óta.”
Mivel Joe egy olyan skót cégnek dolgozik, amelyik nagyrészt angol magán- és állami cégekkel üzletel, azért aggódik a munkája miatt. „De mégis, a jelenlegi skót kormány képes volt arra, hogy megvédje Skóciát a Nagy-Britannia többi részét érintő változásoktól és megszorításoktól.” Joe szerint egy függetlenségre nemet mondó Skócia azzal nézhet majd szembe, hogy széttörik és privatizálják az egészségügyi rendszerét, és növelhetik az egyetemi tandíjait is, ahogyan az Angliában történt. „Bevallom, az igen-szavazatom bizonyos mértékben protestszavazat lesz a westminsteri politizálással szemben. De biztos vagyok abban, hogy egy független Skócia politikailag, pénzügyileg és társadalmilag is sikeres lesz, a ránk váró ismeretlen miatti félelmek ellenére is.”