Herman Van Rompuy Kijevbe megy

2014. május 08. 20:52

Kijevbe utazik hétfőn Herman Van Rompuy, az EU-országok állam-, illetve kormányfőit tömörítő Európai Tanács elnöke, hogy Ukrajna stabilizálásáról tárgyaljon.

2014. május 08. 20:52

Van Rompuy a csütörtök este kiadott hivatalos közlemény szerint a nap folyamán telefonon egyeztetett Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnökkel, aki meghívta őt Kijevbe. Az uniós vezető arról akar tárgyalni Ukrajnában, hogy a május 25-re tervezett elnökválasztás közeledtével miként lehet stabilizálni az országot, hogyan lehet véget vetni az erőszaknak, hogyan lehet elindítani a befogadó jellegű nemzeti párbeszédet. Jacenyuk és Van Rompuy hétfő este ül össze az ukrán fővárosban.

Néhány órával ezt megelőzően Brüsszelben egyeztetnek az EU-országok külügyminiszterei. Az ülés napirendjének legfontosabb pontja az ukrajnai helyzet, illetve annak eldöntése, hogy kiszélesítsék-e azoknak a - főként orosz, kisebb részben ukrán - személyeknek a körét, akiket uniós vízumtilalommal, illetve vagyonzárlattal sújtanak a válságos ukrajnai helyzetbe való orosz beavatkozás miatt. A következő napon, május 13-án, kedden - korábban egyeztetett látogatásra - Jacenyukot várják Brüsszelbe. Herman Van Rompuynek ez lesz az első kijevi útja. Más uniós vezetők - így Catherine Ashton kül- és biztonságpolitikai főképviselő - már többször felkeresték az ukrán fővárost.

Az Európai Tanács elnöke olyan időpontban kapcsolódik be személyesen az ukrajnai válság diplomáciai megoldását célzó nemzetközi erőfeszítésekbe, amikor az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) közvetítő tevékenysége nyomán némi remény mutatkozik a holtpontról való kimozdulásra. Didier Burkhalter, az EBESZ soros elnökségét ellátó Svájc államfője és egyben külügyminisztere szerdán Moszkvában Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tárgyalt, aki egyfelől az orosz szakadárok által Kelet-Ukrajnában most vasárnapra tervezett függetlenségi népszavazás elhalasztását javasolta, másfelől bejelentette, hogy az orosz erőket visszavonták az ukrán határtérségből.

A szakadárok egyelőre kitartanak a függetlenségi referendum terve mellett, a NATO és az Egyesült Államok pedig mindeddig nem erősítette meg az orosz csapatvisszavonás hírét. Ennek ellenére diplomáciai források szerint Bécsben az EBESZ tisztségviselői olyan rendezési tervekről folytatnak egyeztetést az érintett felek képviselőivel, amely tervek eleve számításba veszik a Putyin által mondottakat. Egyik nyilatkozatában Jacenyuk némi értetlenségének adott hangot amiatt, hogy Burkhalter Moszkvában egyeztetett Ukrajnáról. Van Rompuy most bejelentett kijevi látogatása brüsszeli diplomáciai forrás szerint azt a célt is szolgálja, hogy demonstrálja az EU Ukrajna melletti kiállását.

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2014. május 09. 00:03
Azt az országot nem stabilizálni kell, hanem felosztani öt felé, így a maradék Ukrajna már stabil lesz.
Wazze
2014. május 08. 23:00
A felmosórongy fejű!... Na, rend lesz, egykettőre!
pitypang1125
2014. május 08. 22:28
" Van Rompuy csak beszéljen a saját országa nevében! Majd ha az Ukrán soviniszta nacionalisták nem más tulajdonával ékeskednek, és kiböfögik amit másoktól ellopnak, akkor van miről beszélni!
Hétszűnyű Kaponyányi Monyók
2014. május 08. 21:12
Az EU külpolitikája pofon a szarnak tipikus esete. Közös katona- és biztonságpolitika nincs, bezzeg a gazdasági és jogi egységesítés az k*rva fontos volt, hogy minden uborka görbülete egyforma legyen az egész unió területén, abba rengeteg energiát feccöltek. Ilyenkor meg nagyjából Merkel, Hollande meg Cameron eldöntik mi legyen, azt ez az EU-s külpolitika. Jól megfenyegetjük az oroszokat szankciókkal, ami a saját magunk tökön lövése, aztán örülünk, hogy mekkora zsírkirályok vagyunk. Mellesleg mindenki tudja, hogy Ukrajna nem mostanában lesz EU tag, leállt a bővítés most jó időre, ráadásul kétlem, hogy néhány év múlva az ukrán nacionalisták akkora EU fanok lesznek, mint most. Szóval nem tudom érdemes-e ennyi pénzt, energiát beleölni az Ukrajna projektbe. Mert az oroszokat és Amerikát megértem, de hogy az EU mi a lócitromot akar, az nem teljesen világos.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!