Eldöntötte Trump, mi legyen az óraállítással
Azzal érvelt, hogy a mostani helyzet „kényelmetlen” és „nagyon költséges”.
Putyin arra kérte a képviselőket, hogy támogassák a Krím csatlakozását Oroszországhoz. A függetlenséget hétfőn kikiáltó krími vezetők már alá is írták a csatlakozási szerződést. Az orosz elnök szerint a Krím-félsziget „az emberek tudatában és szívében Krím mindig is Oroszország elválaszthatatlan része volt és az is marad”.
A Kremlben aláírták az orosz-krími államközi megállapodást a Krími Köztársaságnak és Szevasztopolnak az Oroszországi Föderációhoz csatlakozásáról kedden, miután az orosz államfő a szerződés támogatására kérte a parlament mindkét házát. A szerződést Vlagyimir Putyin orosz elnök, valamint Volodimir Konsztantyinov, a krími parlament elnöke, Szerhij Akszjonov krími kormányfő, és Alekszej Csalij, Szevasztopol város polgármestere írta alá. A szerződést még el kell fogadnia a bíróságnak és ratifikálnia kell a parlamentnek, erre a hét végéig fog sor kerülni.
Ezt megelőzően az orosz államfő bejelentette, hogy benyújtotta a javaslatot a törvényhozásnak a Krími Köztársaság és Szevasztopol Oroszországhoz csatlakozásának elfogadásáról és az erről szóló orosz-krími megállapodást beterjeszti jóváhagyásra. Putyin azt mondta, nem kétli, hogy az orosz parlament támogatni fogja a Krími Köztársasággal és Szevasztopollal kötött szerződést. A dokumentum szerint az Ukrajnától elszakadt terület már az aláírás napján, kedden Oroszország részének tekintendő.
Putyin a parlament két házának közös ülésén azt mondta: „az emberek tudatában és szívében Krím mindig is Oroszország elválaszthatatlan része volt és az is marad”. Putyin szerint a vasárnapi krími népszavazás – melyen a szavazók 97%-a támogatta az Oroszországhoz csatlakozást – törvényes volt, és több mint meggyőző. A krímiek tisztán és meggyőzően kifejezték az akaratukat: Oroszországhoz kívánnak csatlakozni; többé nem egyeznek ki azzal a történelmi igazságtalansággal, hogy Ukrajnához tartoznak – mondta Putyin.
Az orosz elnök szerint a nyugati országok felelőtlenül viselkedtek, mikor támogatták az ukrán tüntetőket, akik szerinte szélsőségesek. Putyin azt is elmondta, hogy nem szeretnék kettészakítani Ukrajnát, valamint megköszönte Kínának, hogy az ENSZ-ben mellettük szavazott.
A Krím-félszigeten azután tartottak népszavazást az Ukrajnán belül autonóm státusszal bíró terület hovatartozásáról, hogy Janukovics ukrán elnök a tüntetők nyomására elmenekült az országból. Janukovics menekülését követően jelzés nélküli orosz katonai alakulatok jelentek meg és elfoglalták a stratégiai pontokat. A megszállt Krím-félsziget polgárainak 97%-a vasárnap az Oroszországhoz történő csatlakozás mellett döntött.
Az USA és az EU országai nem tartják legitimnek a népszavazást és szankciókat vezettek be orosz és ukrán vezetők ellen.