Schulz: Nem engedünk a szabad mozgásból

2014. január 12. 10:41

A szabad mozgás alapelve nem képezheti újratárgyalás alapját szögezte le az Európai Parlament elnöke, a brit kormány módosítási igényeire reagálva.

2014. január 12. 10:41

David Cameron BBC televíziónak nyilatkozva a minap kijelentette: az Európai Unió alapítói sem számolhattak olyan mértékű „népvándorlással”, amilyen az EU kelet-európai bővítése után nyugat felé megindult, ezért szükséges az EU-n belüli munkaerő-áramlás szabályozásának átalakítása. A brit kormányfő szerint ez „teljes mértékben elérhető”, tekintettel arra, hogy az új tagállamok felvételéhez egyhangú döntésre van szükség az EU-tagok részéről a bővítés feltételeiről. Cameron kijelentette: az egyhangú döntés követelménye révén Nagy-Britanniának lehetősége lesz a jövőbeni EU-bővítési döntések során arra, hogy az új tagok felvétele fejében a jelenleginél „keményebb, robusztusabb” szabályozáshoz ragaszkodjék.

Martin Schulz EP-elnök válaszul a The Observernek kijelentette: az Unión belüli szabad mozgás elvének érvényesítése az EU egyik legnagyobb sikere. „Ez alapelv és ugyanúgy nem képezi újratárgyalás alapját, mint ahogy az áruk, a szolgáltatások és a tőke szabad áramlásának elve sem újratárgyalható” – fogalmazott az EP német szociáldemokrata elnöke. Schulz hangsúlyozta, hogy egy ilyen jellegű szerződésmódosításhoz az összes tagország egyhangú támogatása és ratifikálása lenne szükséges, és az Európai Parlamentben is el kellene fogadtatni, itt azonban e kezdeményezés szinte biztosan elbukna.

Az EP egyik alelnöke, a brit Liberális Demokratákat képviselő Edward McMillan-Scott szintén azt mondta a The Observernek, hogy a szabad mozgás alapelvének módosítása „soha nem menne át” az EU miniszteri tanácsán, sem az Európai Parlamenten. Ha a globalizálódó világban az EU felülvizsgálná a nyitott piacok és a nyitott határok alapelvét, azzal saját magának okozna károkat – tette hozzá a brit politikus.

Andor László foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi befogadásért felelős EU-biztos a BBC-nek azt mondta: a brit jóléti kasszának jelentős nettó haszna származik abból, hogy Nagy-Britanniában uniós bevándorlók dolgoznak; hiszen lehet, hogy a brit szociális ellátórendszer „kissé nagyvonalúbb” az európai átlagnál, ám a külföldi EU-munkavállalók összességében sokkal kevesebb ellátást és kedvezményt vesznek igénybe, mint amennyit adók és járulékok formájában a brit szociális kasszába befizetnek.

A konzervatívok viszont tovább szigorítanának. Iain Duncan Smith munka- és nyugdíjügyi miniszter a The Sunday Times-nak nyilatkozva kijelentette: szeretné elérni, hogy az Európai Unió más tagországaiból érkezők elől akár két évre is el lehessen zárni a brit szociális ellátórendszer szolgáltatásait. Duncan Smith szerint lehetővé kell tenni, hogy a brit kormány a szociális juttatások hozzáférhetővé tétele előtt megkövetelhesse az uniós bevándorlóktól „Nagy-Britannia iránti elkötelezettségük demonstrálását”, valamint annak bizonyítását, hogy életvitelszerűen, hosszabb ideje tartózkodnak az országban, dolgoznak és hozzájárulnak a brit gazdasághoz.

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tango47
2014. január 12. 19:31
A volt gyarmattartó országok (különösen Nagybritannia és Fr.o.) rendesen megszívták volt gyarmataik polgárainak beözönlését, de hát valamit valamiért! A keleti blokk renszerváltozásai ott is lehetővé tették (kellő számú hazai kollaborálása mellett) egy újabb gyarmatosítás elindítását számukra(természetesen más módszerekkel, más néven), amit most kezdenek megszívni. Hát ne várjanak sok együttérzést tőlünk!
Akitlosz
2014. január 12. 18:04
Ha már ekkora fene nagy a "szabadság", akkor talán nem kellene üldözni a más tagállamok rendszámaival közlekedő autók tulajdonosait sem.
Kvasztics Fedor
2014. január 12. 12:18
Álszent dolog az EU. A föld is beletartozik a javak szabad áramlásába, de minden ország olyan jogszabályokat hoz, hogy csak az az idegen vehet földet, akinek három füle van. Ahelyett, hogy kimondják, azt, ami természetes lenne, hogy a termőföldre ez nem vonatkozik. Így lesz a munkaerő szabad áramlásával is. Minden ország meg fogja elégelni az idegeneket, és rá fogja szorítani a polgárokat, hogy az alja munkát is végezzék el. Ha másképp nem, a különböző juttatások megnyirbálásával. Ettől aztán a külföldiek számára is kevésbé lesz vonzó odamenni.
Berecskereki
2014. január 12. 12:07
„soha nem menne át” Válasz egy idézettel Lesz idő, amikor az emberek azt mondják, nem élhetsz az álmaidnak, de én azt mondom nekik: soha ne mondd, hogy soha! Justin Drew Bieber
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!