A nemzetek Európájának programja ma
A Patrióták frakciója világos alternatívát mutat a központosító törekvésekkel szemben, és lehetőséget ad a polgároknak, hogy közvetlenül hatással lehessenek a róluk születő döntésekre. Szájer József írása.
1993. november elsején lépett életbe a Maastrichti Szerződés, amely létrehozta az Európai Uniót az Európai Közösségből.
Nem túl biztatóak azok az elemzések, melyek az Európai Unió jelenlegi helyzetét állítják szembe a 20 évvel ezelőttivel. 1993. november 1-jén lépett életbe a Maastrichti Szerződés, amely az addig főként a gazdasági együttműködésre koncentráló Európai Közösséget egy új, immár egységes politikai szervezetté, az Európai Unióvá alakította. A Maastrichti Szerződés alapja, a közös pénz az euró bevezetése lett volna, a tagállamok pénzügypolitikájának alapjául pedig az úgynevezett maastrichti követelményeket tette meg. Ebben olyan előírásokat rögzítettek, mint hogy a tagállamoknak a költségvetési hiánya három százaléknál alacsonyabbnak kell lennie és az államadósság nem haladhatja meg a GDP 60 százalékát.
Az unió pénzügyi céljai túlságosan optimisták voltak, mondják brüsszeli elemzők, hiszen még a legnagyobb tagállamok, Németország és Franciaország sem vették komolyan a követelményeket. A 2007-től kezdődő válság is könyörtelenül kimutatta a maastrichti rendszer gyengeségeit. Az évfordulóról az unió vezetése nem emlékezett meg a borús helyzetben. A brüsszeli szakértők azonban kiemelik a szerződés történelmi értékét, hogy lehetőséget teremtett a kelet-európai országok gyors integrációjára.