Tarr Zoltán és társai „példamutató” „alázattal” viselik Magyar sértéseit – amihez ezúton is gratulálunk
Amit látunk, az nem karaktergyilkosság, hanem karakteröngyilkosság. Nagy Ervin írása
A cseh rendőrség bizonyítékkal rendelkezik arra vonatkozóan, hogy Petr Nečas miniszterelnök tavaly ígéretet tett pártja három képviselőjének, hogy ha bármi módon lehetővé teszik a kormány takarékossági csomagjának elfogadását a parlamentben, akkor ellentételezésül fontos helyeket kapnak az állam által ellenőrzött cégekben.
A korrupcióellenes rendőrség (ÚOOZ) ezt az ígéretet korrupciónak minősítette – írja az iDnes hírportál, amelynek lehetősége nyílt betekinteni a rendőrségi anyagokba. „Petr Nečas miniszterelnök 2012. szeptember 18-án Jana Nagyová (kabinetfőnök) és Roman Boček (volt agrárminiszter-helyettes) közvetítésével ígéretet tett három képviselőnek, hogy lépésük ellentételezéseként fontos posztokat kapnak” – idézi a portál a rendőrség anyagát. A rendőrség abban az időben lehallgatta azokat a telefonbeszélgetéseket, amelyek Nečas, Boček, Nagyová, valamint Petr Tluchoř, Ivan Fuksa és Marek Šnajdr polgári demokrata (ODS-) képviselők között zajlottak le, illetve az érintettek közti sms-üzeneteket is „elfogta”.
Az ügy a cseh kormány tavaly novemberben elfogadott takarékossági és reformcsomagjával kapcsolatos. A jogszabályt hosszú ideig azért nem sikerült jóváhagyni a parlamentben, mert az ellenzéken kívül a kormányzó Polgári Demokratikus Párt (ODS) néhány képviselője sem volt hajlandó azt támogatni. Az intézkedéscsomagot végül is úgy fogadták el, hogy a Nečas vezette ODS belső ellenzékének három képviselője lemondott parlamenti mandátumáról, s a helyükre lépő újak pedig már igent mondtak a törvényre. Később kiderült, hogy a három volt képviselő – Marek Šnajdr, Petr Tluchoř és Ivan Fuksa – jól fizető állást kapott egy-egy állami cég vezetésében.
Václav Láska neves prágai jogász szerint az ügy kimeríti a korrupció fogalmát, ezért februárban büntetőeljárást kezdeményezett Nečas ellen. A kormányfőt az ügyvéd azzal vádolja, hogy a posztokkal lefizette a képviselőket, míg a képviselőket azzal, hogy ezt elfogadták. A hatályos cseh törvények szerint mindkettő büntetendő.
Nečas a korrupció vádját már korábban – és most is – visszautasította, alaptalannak minősítette. Tagadja, hogy a parlamentből távozó politikusok valamiféle ellenszolgáltatásként kapták volna meg új pozíciójukat. Szerinte Šnajdr, Tluchoř és Fuksa azért kapott helyet az állami cégek menedzsmentjében, mert korábbi munkájuk során olyan tapasztalatokhoz jutottak, amelyeket most az állam érdekében fel tudnak használni.
A cseh rendőrség délelőtt az ügy ilyen értelmezését megerősítette. A három képviselő a ČEZ, a Cepro és a Český Aeroholding cégek vezetésében kapott helyet.