Egész Európát anarchiába süllyesztheti Ilaria Salis: a magyarverő nő új antifasizmust sürget
„Ez egy társadalmi és politikai kihívás. Egy európai, internacionalista kihívás” – mondta az EP-képviselő.
Hétfő délután letette az esküt Giorgio Napolitano olasz elnök, aki ezzel második mandátumát kezdte meg.
Giorgio Napolitano hétfő délután a római parlament előtt letette az elnöki esküt, majd elmondta második mandátuma beiktatási beszédét.
A beszéde közben többször elérzékenyülő Napolitano hangoztatta: az „ország sorsa iránti felelősségből” vállalta el második elnöki megbízatást, hogy tanúsítsa „az olasz összetartást, az intézmények életerejét a nemzetközi közösség szemében”. Kijelentette, hogy második mandátuma vállalása „komoly próbatételt” jelent számára. „Addig maradok a helyemen, amíg a helyzet megköveteli, és erőm engedi” – fogalmazott. Napolitano bírálatot intézett a pártokhoz „megbocsáthatatlannak” nevezve az elmaradt választási reformot.
Az államfő „tetteket” sürgetett az általa hezitálónak, vitázónak, taktikázónak nevezett politikai erők részéről, hangsúlyozva, hogy ha a pártok körében ismét „süket fülekre talál”, az ország előtt fogja őket felelősségre vonni. Hozzátette, hogy a következő napokban olyan kormány megalakítása a cél, amely többséggel bír a parlamentben. Tudomásul kell venni, hogy a februári parlamenti választásokon senki sem szerzett többséget, így függetlenül attól, hogy melyik párt mit ígért választóinak, megállapodásra, „gyors és gyakorlatban alkalmazható politikai megoldásra” van szükség – hangoztatta.
A pártokat a fiatalokat sújtó munkanélküliségre, az „elkeseredett” vállalkozókra és dolgozókra emlékeztette. „Önmagában az, hogy változást követelünk, nem jelent sokat, és nem vezet messze. Ehhez minőségi ugrásra, megújulni képes pártokra és mozgalmakra van szükség” – jelentette ki.