A jugoszláv gyártmányú fegyverekből álló szállítmányok – amelyek a lap szerint decemberben, Jordánián keresztül jutottak el a felkelőkhöz – hozzájárultak ahhoz, hogy a kormányellenes erők a tél folyamán kisebb taktikai sikereket tudtak elérni a szíriai hadsereg és az Aszadhoz hű milíciák ellen.
Danijela Barisic, a horvát külügyminisztérium szóvivője az amerikai napilapnak kijelentette, hogy az arab tavasz kezdete óta Horvátország nem adott el fegyvert sem Szaúd-Arábiának, sem a szíriai felkelőknek. „Mi nem szállítottunk fegyvert” – mondta Barisic, és cáfolta az értesülést a horvát fegyverexportőr vállalat is.
A lap a hivatalos zágrábi cáfolat ellenére tudni véli: egy magas rangú horvát tisztségviselő a tavaly nyáron tett washingtoni látogatása során vetette fel, hogy Horvátországban sok fegyver áll rendelkezésre, ha valakit érdekelne, hogy elszállítsa őket a szíriai lázadóknak.
Az Egyesült Államok egy névtelenül nyilatkozó amerikai hivatalos személy szerint akkor még nem mutatott érdeklődést, ám decemberben, amikor menekültek tömegei érkeztek Törökországba és Jordániába, és humanitárius válság fenyegetett, a horvát fegyverek kérdése ismét napirendre került.
A The New York Times szerint nem világos, hogy Washington milyen szerepet játszott a fegyverszállításban, amelynek célja az Aszad-rezsimnek nyújtott hasonló iráni támogatás ellensúlyozása volt. Egy magas rangú amerikai hivatalos személy minden esetre úgy fogalmazott, hogy a szállítmányok „az ellenzék logisztikai szállítási vonalának éretté válását” jelzik.
Az amerikai lap beszámolója szerint december óta több repülőgépnyi fegyver hagyta el Horvátországot. A cikk utalt a Jutarnji List horvát napilap által szombaton közölt értesülésre, miszerint négy alkalommal láttak jordániai Il-76-os szállítógépet a zágrábi repülőtéren, de Ivica Nekic, a horvát fegyverexportőr cég igazgatója spekulációnak minősítette a jelentést.
Amerikai illetékesek szerint a szállítmányok forrását a 90-es évek balkáni háborújából visszamaradt, be nem jelentett horvát fölös készletek jelentették.
A The New York Times szerint a szíriai felkelőknél a jugoszláv eredetűek mellett ukrán, svájci és belga gyártmányú fegyvereket és lőszereket is láttak. A lap úgy tudja, hogy a Horvátországból származó fegyverek elosztásánál ügyeltek rá, hogy azok ne juthassanak dzsihádista felkelők kezébe.