Demokrácia balti módra: Észtország megvonná az orosz kisebbsége szavazati jogát
Szerintük ez rendben van.
A választást az tette szükségessé, hogy áprilisban a Mark Rutte miniszterelnök vezette jobbközép irányzatú kisebbségi kormánykoalíciótól megvonta a támogatást Geert Wilders pártja. A Szabadságpárt elfogadhatatlannak találta a kormány mintegy 20 milliárd eurós takarékossági csomagját.
Megkezdődött szerda reggel Hollandiában az előre hozott parlamenti választás, amelyet az tett szükségessé, hogy áprilisban a Mark Rutte miniszterelnök vezette jobbközép irányzatú kisebbségi kormánykoalíciótól – annak mintegy 20 milliárd eurós takarékossági csomagját elfogadhatatlannak ítélve – megvonta a külső támogatást az iszlám- és idegengyűlölő Geert Wilders pártja.
A 12,5 millió szavazásra jogosult polgár támogatásáért összesen 21 párt verseng. Hollandiában nincs parlamentbe jutási küszöb. Az előző ciklusban tíz párt küldhetett képviselőt a 150 tagú törvényhozásba. Hollandiában az elmúlt évtizedben öt kormánynak sem sikerült kitöltenie a teljes ciklust, ezért előre hozott választást kellett tartani.
A legfrissebb felmérések szerint nagyjából azonos a támogatottsága az eddigi koalíció fő erejét adó jobboldali liberálisoknak (VVD) és a szociáldemokrata Munkapártnak (PvdA). A VVD eddigi kormánykoalíciós partnere, a Kereszténydemokrata Tömörülés (CDA) várhatóan visszaesik. A Wilders vezette Szabadságpárt (PVV) híveinek száma is csökkent az utóbbi időben. A baloldalon a korábbi nagykoalíciókban is gazdag tapasztalatokat szerzett PvdA-nál radikálisabb, kormányra még soha nem került szocialisták (SP) népszerűsége növekedett ugyan, de az előrejelzések szerint nem annyira, hogy átvehesse a baloldal „zászlóshajójának” szerepét.
A választási kampány nagyrészt arról szólt, hogy az euróválság idején az ország mennyire engedheti meg magának az eddigi, meglehetősen nagyvonalú jóléti rendszerek fenntartását, illetve hogy miként viszonyuljon a még mindig igen jómódú Hollandia az euróövezet eladósodott, bajba került államainak – elsősorban Görögországnak – az újabb és újabb pénzügyi támogatáskéréseihez.
Az eddigi kormány Angela Merkel német kancellár talán legszorosabb szövetségese volt abban, hogy kemény reformintézkedéseket kell megkövetelni azoktól az országoktól, amelyek a közös uniós fizetőeszközt használva óriási hiányokat halmoztak fel, és ezzel nem csupán saját társadalmi békéjüket, hanem magát az eurót is veszélybe sodorták. Mark Rutte kampányretorikájában a pénzügyi fegyelem megkövetelésén, a „Berlin-Hága tengely” fenntartásán volt a hangsúly, míg a PvdA-t vezető Diederik Samsom a társadalmi kohézió fontosságát igyekezett előtérbe állítani.