Érvénytelen a vasárnapi romániai népszavazás

2012. július 30. 16:46

Bizonyossá vált, hogy az államfő leváltásáról szóló vasárnapi referendum érvénytelen volt Romániában az alacsony részvétel miatt. A hivatalába visszatérő Basescu elszámoltatná a „meghiúsult államcsíny” szervezőit.

2012. július 30. 16:46

Traian Basescu elszámoltatná az általa „államcsínynek” nevezett intézmény-elfoglalás felelőseit, akik szerinte az állami intézményeket politikai érdekeiknek rendelték alá, ezért törvény előtt kell felelniük tetteikért – derült ki a felfüggesztett román államfő hétfői sajtóértekezletén, miután bizonyossá vált, hogy a leváltására rendezett vasárnapi referendum nem érte el az érvényességi küszöböt. Az elnöki hivatalba való visszatérése után a társadalmat megosztó ideológiai, szociális és gazdasági törésvonalak felszámolása, valamint Románia megromlott nemzetközi megítélésének javítása lesz legfontosabb feladata – fogalmazott Basescu.

Az Erdélyi Magyar Néppárt az eredményt úgy kommentálta: az erdélyi magyarság elutasította mind a Romániai Magyar Demokrata Szövetség „kétszínűségét”, mind a kormányzó román Szociál-liberális Szövetség „törvénytelen balkáni hatalomszerzési kísérletét”.

Tőkés László EP-lépviselő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke kijelentette: a romániai magyarok a Traian Basescu államfő leváltásáról szóló népszavazáson tanúsított magatartásukkal a demokrácia, valamint a román és a magyar érdekek mellett foglaltak állást. Az eredményt az Európai Parlament képviselőcsoportjai is kommentálták: a szocialista EP-frakciót irányító Hannes Swoboda szerint a népszavazásnak nincs nyertese és a pártoknak be kell fejezniük az egymással vívott harcot. Kiemelte: nem lehet puccsról beszélni a romániai események kapcsán, hanem az alkotmánynak megfelelő „demokratikus folyamat zajlott”. Az európai néppárti álláspont szerint a népszavazás kudarcot vallott, a néppárt pedig folytatja az együttműködést Basescuval és a jogállamiságot tiszteletben tartó politikai szereplőkkel; szerintük Ponta „jogsértő lépései az elmúlt hetekben hátrányosan érintették Románia nemzetközi hitelességét.

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
szabadhajdu
2012. július 30. 19:04
Ponta akciója dugába dőlt. A java még csak most következik. Swoboda úr pedig megpróbálja a szoci szennyes tisztára mosni. Orbán pedig jól időzítetten beszólt Pontának Meseházy oláh barátjának. Kb. ennyi.
Mirmur
2012. július 30. 17:41
Mondjuk ki: Orbán mentette meg Basescut és a romén demokráciát egy Ponta örjöngő zsarnokságától. Tőkés indította el a kommunistákat leverő forradalmat. Mit kell még a románoknak a magyarságnak megköszönnie ahhoz, hogy visszaszolgáltassa Erdélyt?
bini
2012. július 30. 17:22
Ne feledjük, hogy Romániában félprezidenciális rendszer van, melyben az elnőknek nagyobb hatalma van mint a parlamentális rendszerekben. Ponta a parlamenti pucs után kormányváltás, az Elnőki jogköröket alkotmányellenesen vonta meg, s kapzsiságában le is váltotta egy népszavazás mögé bujva, amit elbukott. Közben az eu utasítototta a korábbi törvénytelen rendeleti uton végrehajtott megkérdőjelezett intézkedéseinek visszavonására, amit megígért. Baszeskunak 2014-ben jár le a mandátuma, így Ponta nagy akciója, hogy az összi választások után ahol az eddigi felmérések szerint a ballibek nyernek megszerzik mind a két hatalom vezető posztját dugába dölt. Kérdés az, hogy a liberáris nacionalisták akinek a segitségével döntötték meg a kormányt, valamint közremüködtek Baszesku eltávolitásához, hogy ezek után kitartanak-e Ponta mögött még kérdés.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!