Hiába csatlakozott Románia a schengeni övezethez: nyilvánvalóvá vált, hogy nagy veszély fenyegeti a lakosok mobilitását
A vasútfejlesztések nem a megszokott mederben zajlanak a keleti szomszédunkban.
Bizonyossá vált, hogy az államfő leváltásáról szóló vasárnapi referendum érvénytelen volt Romániában az alacsony részvétel miatt. A hivatalába visszatérő Basescu elszámoltatná a „meghiúsult államcsíny” szervezőit.
Traian Basescu elszámoltatná az általa „államcsínynek” nevezett intézmény-elfoglalás felelőseit, akik szerinte az állami intézményeket politikai érdekeiknek rendelték alá, ezért törvény előtt kell felelniük tetteikért – derült ki a felfüggesztett román államfő hétfői sajtóértekezletén, miután bizonyossá vált, hogy a leváltására rendezett vasárnapi referendum nem érte el az érvényességi küszöböt. Az elnöki hivatalba való visszatérése után a társadalmat megosztó ideológiai, szociális és gazdasági törésvonalak felszámolása, valamint Románia megromlott nemzetközi megítélésének javítása lesz legfontosabb feladata – fogalmazott Basescu.
Az Erdélyi Magyar Néppárt az eredményt úgy kommentálta: az erdélyi magyarság elutasította mind a Romániai Magyar Demokrata Szövetség „kétszínűségét”, mind a kormányzó román Szociál-liberális Szövetség „törvénytelen balkáni hatalomszerzési kísérletét”.
Tőkés László EP-lépviselő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke kijelentette: a romániai magyarok a Traian Basescu államfő leváltásáról szóló népszavazáson tanúsított magatartásukkal a demokrácia, valamint a román és a magyar érdekek mellett foglaltak állást. Az eredményt az Európai Parlament képviselőcsoportjai is kommentálták: a szocialista EP-frakciót irányító Hannes Swoboda szerint a népszavazásnak nincs nyertese és a pártoknak be kell fejezniük az egymással vívott harcot. Kiemelte: nem lehet puccsról beszélni a romániai események kapcsán, hanem az alkotmánynak megfelelő „demokratikus folyamat zajlott”. Az európai néppárti álláspont szerint a népszavazás kudarcot vallott, a néppárt pedig folytatja az együttműködést Basescuval és a jogállamiságot tiszteletben tartó politikai szereplőkkel; szerintük Ponta „jogsértő” lépései az elmúlt hetekben hátrányosan érintették Románia nemzetközi hitelességét.