Berlin: Uniós kormánnyá kell átalakítani az Európai Bizottságot

2012. június 25. 14:09

A nemzetállami kormányok fölé rendelt uniós kormánnyá kell átalakítani az Európai Bizottságot a német pénzügyminiszter szerint. Wolfgang Schäuble a Der Spiegelnek kifejtette: szerinte az eddiginél több döntési jogosultságot kell átadni Brüsszelnek, hogy „a nemzetállamok ne blokkolhassák a döntéseket”.

2012. június 25. 14:09

Wolfgang Schäuble szerint az „erős Európa” megteremtéséhez az eddiginél több döntési jogosultságot kell átadni Brüsszelnek, így uniós kormánnyá kéne átalakítani az Európai Bizottságot. Mostanáig „szinte mindig a tagállamok mondták ki az utolsó szót. Ez nem maradhat így”. Az Európai Unió szerkezetét át kell alakítani, „hogy a nemzetállamok ne blokkolhassák a döntéseket” – mondta a miniszter a Der Spiegel című német hetilap hétfői számában megjelent interjúban.

Schäuble szerint elsősorban a pénzügyek, valamint a kül- és a biztonságpolitika területén kell csökkenteni a tagállami kompetenciákat. A brüsszeli bizottság pénzügyekért felelős tagja például „európai pénzügyminiszterként” vétójoggal rendelkezne a tagállami költségvetés felett, és csak az ő hozzájárulásával lehetne hitelt felvenni. Az uniós kormány demokratikus legitimációját úgy lehetne megteremteni, hogy a testületet az Európai Parlament választaná meg, vagy a testületet egy közvetlenül választott elnök irányítaná.

A tagállami szakminiszterek testületei – mint például az Ecofin, a pénzügyminiszteri tanács –, illetve az állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanács helyébe egy új intézmény, az EP második kamarája léphetne, amelyet a tagállamok tölthetnének fel az amerikai Szenátus vagy a Bundesrat mintájára.

A reformokat először várhatóan csak az euróövezetben lehetne bevezetni, a tizenheteknek azonban a többi tagállam számára is „nyitott klubként” kell működnie – mondta Schäuble. A változásokat át kellene vezetni a német alaptörvénybe. Így egy egészen új alkotmány jönne létre, amelyet népszavazással kellene megerősíteni – véli Schäuble. Azt egyelőre nem tudni, hogy mindennek mikor jön el az ideje, de az biztos, hogy „jóval hamarabb, mint akár csak néhány hónapja is gondoltam” – mondta a német pénzügyminiszter.

Összesen 277 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2012. június 26. 07:40
Ki kell lépni ebből a gittegyletből, mert rossz irányba halad, a nemzetállamok létét veszélyezteti, de olyan területeken, ahol lenne értelme a közösködésnek semmi előrelépés nincsen (külügy, hadügy, pénzügy, bevándorláspolitika, vámok) tehát ami kifelé mutatná egységnek az unió. Ezzel szemben belül akarják uniformizálni az uniót, ami elfogadhatatlan, s haszontalan, nem érdeke egyik nemzetállamnak sem.
Claypool
2012. június 25. 23:50
Nem kell jósnak,és politikai elemzőnek lenni ahhoz,hogy már most tudjuk,ez nem fog a Németeknek összejönni..
pityesz74
2012. június 25. 21:56
Naaa elmennek a picsába, igaza van a jobbiknak, erről a hajóról le kell szállni!!! Így is teljesen ki vannak zsákmányolva a kisebb nemzetek, hát még akkor mi lenne ha ez a tervük megvalósulna! Elárulom egy Német- Francia ország által kizsákmányolt elnyomott közép, és kelet Európa!!!
Vizigót
2012. június 25. 21:04
Ennek a Wolfgangnak szóljon valaki, hogy a történelem folyamán minden birodalom előbb-utóbb összeomlott. Ez vár az ő szájbabaszott Szuper-Ajrópájára is.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!