Putyin nem tett üres ígéreteket: Washington lépésén múlik a világ sorsa
Az orosz elnöki sajtótitkár szerint Moszkva „világosan bemutatta” egy lehetséges válaszlépés körvonalait.
Az orosz űrkutatási hivatal már toborozza az új holdutazókat, hiszen 2020-ig Oroszország is szeretné első űrhajósát a Holdra juttatni. Vlagyimir Popovkin szerint egyébként megfelelő műszaki és egészségügyi képzettséggel bárkiből lehet kozmonauta.
Az orosz űrkutatási hivatal megkezdte a Holdra induló űrhajósok toborzását; 2020-ig az első orosz kozmonautának a Földet kísérő égitest felszínére kell lépnie - közölte Vlagyimir Popovkin csütörtökön az Eho Moszkvi rádióban. Kellő műszaki és egészségügyi képzettséggel bárkiből lehet kozmonauta - mondta a Roszkoszmosz vezetője, aki a Fobosz-Grunt űrszonda kudarca után új terveket dédelgető orosz űrkutatási hivatal terveiről számolt be.
Popovkin korábban jelezte, hogy Oroszország amerikai és európai partnereivel közös Hold-állomások létesítéséről egyeztet. A cél az égitest erőforrásainak kiaknázása - mondta a rádiónak Popovkin, megjegyezve, hogy két változaton gondolkoznak, Hold körüli pályán keringő űrállomást vagy Holdbázist hoznának létre.
Előbb azonban a Roszkoszmosz két űreszközt szeretne feljuttatni a Holdra: a Luna-Glób (Hold-Földbolygó) és a Luna-Reszursz (Hold-Erőforrás)elnevezésűeket. Fejlesztés alatt van egy emberi irányítással a Holdra repülő szállító eszköz is. Vlagyimir Popovkin bejelentése szerint az orosz űrkutatási hivatal költségvetése a Mars holdjára indított űrszonda sikertelensége ellenére is 2014-re a jelenlegi 150 milliárd rubelről 200 milliárdra nő.