A munkásosztály pártját azonban más ügyek foglalják le: a lipcsei szövetségi közigazgatási bíróság döntése értelmében a német alkotmányvédelmi hivatal továbbra is megfigyelheti a Linkspartei politikusait. Az indoklás szerint azért, mert a pártban olyan irányzatok és tagozatok vannak, melynek tagjai a demokráciára veszélyt jelentő kijelentéseket tesznek. A megfigyelés alatt nem lehallgatást és titkosszolgálati eszközök bevetését kell érteni: arról van csak szó, hogy a hivatal immár jogerősen vezethet aktát a populista párt politikusainak nyilvános – újságcikkekben, sajtóközleményekben, szórólapokon megjelent – kijelentéseiről. Az alkotmányvédelmi hivatal 2009-es jelentése szerint erre azért van szükség, mert bár a párt a nyilvánosság előtt mindig hangsúlyozza, hogy egy reformorientált új baloldali erőről van szó, holott nem egységes például párton belül a szélsőbaloldali erőszakkal kapcsolatos álláspont, valamint a párt Kommunista Platform, illetve Marxista Fórum elnevezésű – egyébként nagyon kevés taggal rendelkező – tagozatai olyan forradalmat tartanak kívánatosnak Németországban, melyet proletárdiktatúra követ.
A Linksparteit az alkotmányvédelmi hivatal eddig öt tartományban figyelte meg: Bajorországban, Baden-Württembergben, Hessenben, Alsó-Szászországban és pikáns módon abban az Észak-Rajna-Vesztfáliában is, melynek új kormánya minden bizonnyal rá fog szorulni pár balos szavazatra is. Bodo Ramelow, türingiai balos politikus a tazban - miután a lipcsei döntést elfogadhatatlannak nevezte - így kommentálta a hírt: „Már bocsánat, de ha minket is megfigyelnek, akkor nem értem, hogy Frau Merkelt miért nem. Ha valaki, akkor ő az, aki bankokat államosít.”
A kérdés csak az, miért háborodnak fel azon a balos politikusok, ha valakik – a demokrácia és a jogállam védelmére hivatkozva – cikkeket vágnak ki az újságból és szórólapokat gyűjtenek? Az újságírók ugyanezt teszik napról napra.