A padokat, a kerékpárutat már elérte a Duna – videón, ahogy felkészülnek az évtized árvizére
Helyszíni tudósításunk!
Valaki nem kevesebb, mint 12 millió forintot fizetett a Központi Antikvárium árverésén egy 1686-ban, Amszterdamban kinyomtatott magyar nyelvű Bibliáért.
A könyv történetéről tudni lehet, hogy Misztótfalusi Kis Miklós (1650-1702) kolozsvári nyomdász és betűmetsző munkája, aki a könyvnyomtatás mesterségét a kor neves műhelyében, az amszterdami Blaeu nyomdában fejlesztette. A Bibliát saját költségén adta ki. Misztótfalusi a becses munkának is köszönhetően világhírig jutott, olyannyira, hogy a Vatikánból és Kínából is kapott megrendeléseket, és Cosimo de’Medici, toszkán herceg is nála nyomtatott könyveket.
A kötet 2 millió forintos kikiáltási árról indult és a szakértőket is meglepte, hogy végül hatszoros áron, 12 millióért kelt el. A hazai antik könyvpiac ismerői szerint itthon is kezd begyűrűzni a nyugat-európai, főleg Németországban érvényes trend, hogy egy-egy tökéletes állapotú, ritkább példányért bármennyi pénzt képesek megadni a tehetős gyűjtők. Ez történt most is.
Ezt erősíti, hogy Misztótfalusi Bibliája nem számít extrém ritkának, a közgyűjteményekben is van belőle és időközönként árveréseken is felbukkant egy-egy. Kétségtelen, ilyen szép állapotú, az antikvárium leírása szerint „főúri példány” régen volt árverésen.
A 12 milliós vételár nem számít hazai rekordnak (de kiemelkedő összeg), nem dedikált könyvért adtak már ennél többet is. Néhány éve 15 millió forintos kikiáltási árról indult Bólyai Farkas (1775-1856) matematikus első kiadású könyve, amely tartalmazta a fia, Bólyai János (1802-1860) matematikus Appendix című, a geometria terén világszinten is korszakalkotó művét. A kötet gazdára talált, nem véletlenül, hiszen a külföldi, tehetős gyűjtők körében is nagy népszerűségnek örvend a különleges és ritka kiadvány.
Nyitókép: A 12 milliós Biblia és a híres nyomdász, Misztótfalusi Kis Miklós. Forrás: Központi Antikvárium/Wikipedia