„Figyelni kell arra, hogy mit mondasz, mit posztolsz a közösségi médiában. Úgy látszik, a háború alatt ráérnek azzal foglalkozni, hogy mindenkit megfigyelnek.” Imola például tud olyanról, hogy hivatalos személyek egyik nap kerestek valakit a piacon, mert egy posztban kritizálta az államot. Az állami alkalmazottakra ez fokozottan igaz, s már a képviselők sem hagyhatják el az országot magánszemélyként, csak ha az adott közigazgatási egység küldi ki, akár férfi, akár nő az illető.
Imola egy faramuci helyzetre is rámutat: a menekültek révén Ukrajna turizmusa papíron virágzik. A belső menekülteknek az a része nyomja meg az adatokat, amelynek van pénze szállóvendégként maradni valahol. Sokan az addig ismeretlen Kárpátalján is megtalálták a hőn vágyott Nyugat egy kis szeletét.
Szikora Attila nem hagyta el a belső-ukrajnai Hmelnickijt, ezzel a kisebbség kisebbsége: huszonnyolc magyar maradt a százból. Mint megjegyzi, ő akkor is kitartana, ha csak harmadmagával maradna. „Én nem megyek sehova. Hova mennék, kinek kellenék? Mit is csinálnék ott? Ott sok Attila van – Hmelnickijben meg egy.”
Úgy véli, akik távoztak, nem is fognak visszajönni.
Főleg Nyugat-Európába mentek, akad, aki Amerikába, de onnan is visszavágyik.
A városban most viszonylagos nyugalom van: ritkultak a bombázások, üzemanyag és élelem is kapható. De a drágaság óriási, két-háromszoros; rebesgetik, hogy az áram ára is megugrik majd. „Egy zaporizzsjai asszony jött sírva, adjak neki kenyérre, a szívem szakadt meg, bevásároltam nekik egy jó szatyor élelmet” – meséli beszélgetőtársunk.
Szikora – mint fogalmaz – afféle helyi garabonciásként úgy működik, mint egy tudakozó, be van kötve mindenkihez, és igyekszik segíteni, akin tud. Hmelnickijben saját lakásában rendezett be magyar háznak egy szobát, a könyvtárban magyar sarkot, kis orvosi rendelőt a magyaroknak. Nemrég Ternopilban találkozott a tiszteletbeli konzulátus és a nagykövetség szervezésében más belső-ukrajnai, vagy ahogy ők mondják: hágón túli megyék magyar vezetőivel.
„Mikolajivban most nagyon bombázzák szegényeket.”
A nagykövetségen, konzulátusokon sok barátja van, tőlük kap csomagokat, amelyeket szétoszt a rászoruló emberek közt, de maga is így jut inzulinhoz. Ügyelnek arra, hogy az ukránoknak is jusson az adományból, például katonai kórházba is vittek a magyarországi segélyből. Szikora Attilát nem ejtették a fejére: alaposan dokumentál mindent, mert hát nincsen jó neve most a magyarnak odaát, sok blődséget ont magából a sajtó és a közösségi média. De magyaroktól is kap csúnya kommenteket. „Van nálunk egy mondás: a jóllakott ember az éheset nem érti meg” – jegyzi meg. Egy ukrán barátja, amikor saját szemével látta, hogy Szikoráék viszik a magyar segélyt az ukrán katonáknak, és erről egy hangot se hallani sehol, ki is mondta: „az az érzésem, hogy titeket direkt el akarnak áztatni”.