Kikosarazta a németeket a francia miniszterelnök
Michel Barnier inkább Meloniékhoz siet Olaszországba, ami finoman szólva is szokatlan a német-francia kiegyezés óta – viszont jó oka van rá.
Egyre több európai vezető aggódik amiatt, hogy Kína túlságosan Oroszország pártjára áll – írja a Politico.
Kína Nyugattól való elfordulása miatt terjed az aggodalom az európai vezetők körében – írja a Politico. A portál szerint egy brüsszeli csúcson több politikus is figyelmeztetett arra, hogy Kína és Oroszország szorosabb szövetsége még mélyebb válságba taszíthatja a világot.
Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök a napokban Pekingbe utazik tárgyalásokra, őt pedig Emmanuel Macron francia elnök követi, aki április 4-én indul a kínai fővárosba. Minderre azok után került sor, hogy Hszi Csin-ping kínai vezető többnapos látogatásra érkezett Moszkvába, hogy hosszasan tárgyaljon Vlagyimir Putyinnal a két ország szövetségének alakulásáról és a világpolitikáról.
A Politico úgy tudja,
A portál szerint Európa számára nagyon nagy a tét a geopolitikai dinamikák változása idején. Kína és Oroszország szilárdabb szövetsége azzal a veszéllyel jár, hogy az ukrajnai háború a NATO, valamint Kína és Oroszország közötti konfliktussá eszkalálódhat.
Forró a helyzet Tajvan körül is, ami kapcsán egyre többen tartanak egy Kína és Egyesült Államok közötti háborútól. Eközben a nyugati világban egyre nagyobb nyomás van például a TikTokhoz hasonló kínai cégeken, illetve bármilyen nyugati-kínai együttműködésen.
Krišjānis Kariņš lett vezető úgy fogalmazott: Hszi és Putyin találkozó „szemfelnyitó” volt Európa számára. Hozzátette: Kína már nem csak közvetítőként, hanem Oroszország mellett lép fel, ami nehézséget okoz az európaiak számára.
Nyitókép: Dmitry LOVETSKY / POOL / AFP