A lap terjedelmes cikkében beszámol arról, hogy Kína hatalmas akkumulátorgyárat akar építeni Magyarországon, a helyi lakosok azonban szerintük heves tiltakozásba kezdtek. Európa egyik legnagyobb akkumulátorgyára épülne meg Debrecen közelében, írják, és a legnagyobb Magyarországon: a 7,3 milliárd eurós beruházás 200 hektáros területen, akár 9000 munkavállaló, évi 100 gigawattóra gyártásikapacitás akkumulátorcellák és modulok gyártására.
A kritikusok szerint ez a projekt nagy hiba, hangsúlyozzák: „hatalmas vízfogyasztás egy olyan régióban, amely már most is vízhiánytól szenved. Súlyos környezeti teher, amelyet a hatóságok csak lazán ellenőriznek. Hatalmas energiaszükséglet a termeléshez egy olyan országban, amely energiájának nagy részét importálni kénytelen.
Munkaerőhiány egy olyan területen, ahol az emberek átutaznak a határon Romániába, mert ott magasabbak a bérek.
Nincs infrastruktúra további ennyi lakos számára. És a befektetők is kínaiak.”
A magyar kormány máshogy látja
A kormány természetesen egészen másképp látja a dolgokat, teszik hozzá. Orbán Viktor Fidesz-kormánya szerint a CATL-beruházás nemzeti érdekű projekt, és a legjobb példa arra, hogy Magyarország a zöld energia és az elektromobilitás nagyhatalmává váljon. A lap árnyaltsággal még véletlenül sem vádolható véleménye szerint Orbán Viktor régóta „törekszik az EU-tól való eltávolodásra, és a Kínához és Oroszországhoz való gazdasági és politikai közelségre – ezen az ukrajnai háború sem változtatott”.
Szijjártó Péter külügyminiszter „Az igazság” című Facebook-bejegyzésében arra figyelmeztet, írják, hogy aki az elektromos akkumulátorok gyártása ellen küzd, az nemcsak a környezetvédelem, hanem Magyarország érdekei ellen is harcol. Gondola Zsolt ügyvéd állandóan hallja ezt a vádat. Ő a Civil Fórum Debrecen Egyesület szóvivője, amely a városi tanácsban is helyet foglal. „Az egészségünk nem eladó” – mondta.
„Németországban ez a kínai vállalat, ami Debrecenbe hozzá a gyárát, egy ugyanolyan gyárat most adott át. A türingiai kormány zöldpárti környezetvédelmi minisztere személyesen vett részt a környezetvédelmi engedély átadásán, és ott ünnepelte magát a fél baloldali, türingiai kormány a gyár felavatásán" - osztotta meg a véleményét Szijjártó Péter a legújabb videójában.
A lap szerint a magyar kormány a tüntetések mögött vagy a kínai versenytársak, vagy a német kormány, vagy a Soros György amerikai milliárdos által fizetett magyarországi ellenzék támadását látja. Szerintük Debrecenben egyre nő a düh. Azt írják, egy polgári gyűlésen a kínai cég képviselőit percekig kifütyülték, dulakodásra került sor.