Milyen hatása van Magyarországra a Moszkvában vagy Ankarában hozott döntéseknek? Igaz, amit Orbán Viktor 2019-ben mondott, miszerint hazánk Berlin mellett főleg ettől a két várostól (országtól) függ?
Törökország elsősorban
egyedülálló földrajzi elhelyezkedésének köszönhetően tölt be fontos szerepet Európa és Magyarország biztonságában.
A kis-ázsiai állam kontinenseket, civilizációkat, illetve bizonyos értelemben konfliktuszónákat köt össze és választ szét. Energiapolitikai szempontból például Törökország fontos tranzitállam. Gondoljunk csak a Török Áramlat gázvezetékre, ezen keresztül érkezik ma Magyarországra az orosz földgáz legnagyobb része. A másik oldalról, a kontinens felé irányuló tömeges és irreguláris migráció feltartóztatásában viszont egyfajta elválasztó, szigetelő állam szerepet tölt be. Az ország stabilitása vagy annak hiánya a környező régiók, például a Közel-Kelet, a Kaukázus vagy a Balkán stabilitására is hatást gyakorol.
Mindezek alapján kijelenthetjük, hogy ami Törökországban történik, az nagy eséllyel hatással lesz ránk is. Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja és annak következményei pedig azt gondolom, érzékletesen mutatják, milyen hatása lehet hazánkra a Moszkvában hozott döntéseknek.
A múltban mind Törökország, mind Oroszország kibocsátó ország is volt. Milyen hatással van a háború a migrációra? Várhatunk-e további hullámokat ezekből az irányokból?
Az ukrajnai háború február végi eszkalációja óta százezrek hagyták el Oroszországot, míg 7,8 millió ukrán menekült el hazájából. Ilyen értelemben
már most beszélhetünk jelentős migrációs következményekről.
A háború közvetett hatásai, mint például a növekvő élelmiszer- vagy energiaárak hozzájárulhatnak ahhoz, hogy még többen induljanak meg Európa felé a világ különböző pontjairól. Törökország elsősorban mint migrációs tranzitország jelentős, hiszen továbbra is mintegy 4 millió menekült tartózkodik a területén, döntően szíriaiak. Ugyanakkor valóban megjelenik kibocsátóként is: az idei év első felében török állampolgárok követtek el harmadik legnagyobb számban illegális határátlépési kísérletet a nyugat-balkáni útvonalon (ez a Frontex adatai szerint 4 688 esetet jelentett). A jövő évi választások közeledtével (2023 júniusa) a menekültkérdés is egyre jobban átpolitizálódhat Törökországban, például a növekvő gazdasági nehézségek fokozhatják a menekültekkel szembeni ellenérzéseket, ami akár egy újabb migrációs hullámot is előjelezhet.
Nyitókép: MTI/EPA/Szputnyik/Vlagyimir Szmirnov
Fotó a kötet szerzőjéről: Gyurkovits Tamás