Felfüggesztett börtönt kapott az egykori koncentrációs tábor 97 éves titkárnője

2022. december 20. 19:59

Első alkalommal ítéltek el Németországban polgári alkalmazottat egy náci koncentrációs táborban elkövetett bűncselekmények miatt, a kedden hozott döntéssel egy titkárnőt büntettek meg, aki a bíróság szerint több mint tízezer ember megölésében működött közre munkájával.

2022. december 20. 19:59
null

Az itzehoe-i (Schleswig-Holstein tartomány) bíróság ítélete szerint a 97 éves vádlott bűnrészes 10 505 ember megölésében és 5 ember elleni emberölési kísérletben. A bűncselekményeket fiatalkorúként követte el, ezért a fiatalkorúak büntetőjoga alapján jár neki büntetés, méghozzá két év felfüggesztett szabadságvesztés.

A náci rendszerben elkövetett bűncselekményekkel összefüggésben indított egyik utolsó németországi per vádlottja a lengyelországi Sztutowo (Stutthof) térségében működő német náci koncentrációs tábor parancsnokságán dolgozott titkárnőként 1943 júniusától a láger 1945 áprilisi felszabadításáig. Ügyében már 2016-ban lezárultak a nemzetiszocialista diktatúra bűncselekményeinek feltárásával megbízott speciális szövetségi ügyészség (ZSt) előzetes vizsgálatai, de a lakhely szerint illetékes itzehoe-i ügyészség csak 2021-ben emelt vádat.

A hatóság magyarázata szerint azért volt szükség ennyire hosszú időre, mert egy koncentrációs tábor személyzetének polgári alkalmazottként dolgozó, és nem fegyveres szolgálatot teljesítő tagja ellen kellett eljárni, a nyomozás így jóval bonyolultabb volt, mint az eddigi ügyekben, amelyek lágerőrök tevékenységéről szóltak.

A per 40 tárgyalási napján 14 tanút hallgattak meg, köztük 8 holokauszttúlélőt, a stutthofi láger egykori rabjait. A vádlott, Irmgard F. - akinek teljes nevét a személyiségi jogok védelméről rendelkező jogszabályok miatt nem használják a német közszolgálati médiában - nem kívánt bíróság elé állni, úgy vélte, titkárnőként semmi köze a lágerben történt bűncselekményekhez, és állítása szerint nem is szerzett tudomást jogsértésről.

Nem is jelent meg az első tárgyalási napon, lakóhelyéről - egy idősotthonból - pedig eltűnt.

Hamburgban állította elő a rendőrség, öt napra őrizetbe vették. A bíróság előtt csak az utolsó szó jogán szólalt meg, sajtójelentések szerint csupán annyit mondott, hogy sajnálja a Stutthofban történteket és sajnálja, hogy a lágerben dolgozott. Védői felmentést kértek, arra hivatkozva, hogy nem lehet kétséget kizáróan bizonyítani, hogy tudott a koncentrációs táborban üzemszerűen elkövetett gyilkosságokról.

A Gdansk (Danzig) közelében kiépített stutthofi lágerbe mintegy 110 ezer embert hurcoltak, közülük nagyjából 65 ezren vesztek oda. A ZSt évtizedekig nem kezdeményezett vádemelést náci koncentrációs táborok és megsemmisítő táborok segédszemélyzetének tagjai ellen, mert úgy látta, hogy nincs esély elmarasztaló ítéletre. A fordulatot John Demjanjuk, a sobibóri koncentrációs tábor őrének ügye hozta meg.

Egy müncheni bíróság 2011-ben öt év börtönre ítélte az időközben elhunyt lágerőrt, bűnrészesnek találva őt 27 ezer zsidó fogoly meggyilkolásában. Bár a vádlott aktív közreműködése a gyilkosságokban nem nyert bizonyítást, a bíróság megállapította, hogy felvigyázói munkaköréből szükségszerűen következik, hogy köze volt a foglyok halálához. Az ítélet szemléletváltáshoz vezetett a német igazságszolgáltatásban, a ZSt így vizsgálatot kezdett a lágerek személyzetének valamennyi ismert, még élő tagja ellen. Stutthof egyik őrét 2020-ban, 93 éves korában ugyancsak két év felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték, amiért a náci párt önkéntesekből álló fegyveres szervezete, az SS tagjaként közreműködött 5230 rab meggyilkolásában.

(BBC, MTI)

Nyitókép: CHRISTIAN CHARISIUS / DPA/POOL / dpa Picture-Alliance via AFP

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 46 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
HunCsz
2024. február 13. 14:37
Végtelen kontra produktiv és visszataszitók ezek az eljárások. Azt lemészárolt emberek emlékének a gyalázása
olajfa1
2022. december 21. 13:06
MIÉRT? MIT KELLETT VOLNA CSINÁLNIA???????? Eddig hol volt az "igazságszolgáltatás"????????? EZ A SZEMÉLY SENKIT SEM ÖLT MEG!!!!... MI VAN AZOKKAL akik az egykori NDK határát őrizték... ÉS AKIK BIZONYÍTHATÓAN ÖLTEK EMBERT???????????????????????? Akkor aki a német koncentrációs tábort őrizte... ÉS NEM ÖLT EMBERT!!!!!!... AZ BŰNÖS...!!!!!!!!! de aki a másik német koncentrációs tábort őrizte... ÉS ÖLT EMBERT!!!!!... AZ MEG "ÁRTATLAN"!!!!!... Ilyen a "független" német "igazságszolgáltatás"... NEM SEMMI!!!!!!!...
Augustus1
2022. december 21. 11:07
A jó ... ! A hatvani vasútállomáson az állomásfőnök nem akart továbbengedni egy német szerelvényt, mondván a mozdonyvezető a jogszabályilag megenegedettnél sokkal többet vezetett már, másikat pedig nem tud adni. A szerelvény parancsnoka elővette a revolverét és ott helyben főbelőtte. A fiatalkorú titkárnőnek pedig meg kellett volna tagadni mondjuk a levelek legépelését, a lágerőrnek az lágerőrzést stb.
korona.2.0
2022. december 21. 09:44
Itt hány évre ítélte Budaházy Györgyöt az általam vélelmezett zsidó bíró ? Akit azzal jutalmazta a fajának birói köre, hogy feljebb léptették. De miért félnek annyira Budaházytól ? Én tudom.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!