Gyorsan eltemetnék Zelenszkijék Bident és a kapott milliárdokat
Az ukránoknak hirtelen nagyon pozitív előérzetük van az új amerikai elnökkel kapcsolatban.
Nincs semmilyen vészforgatókönyvük.
Három héttel a téli fűtési szezon kezdete előtt a román hatóságok még nem dolgoztak ki gázellátási vészforgatókönyvet, Románia pedig Oroszországon kívül semmilyen más országgal nem kötött importszerződést, nem tudni, hogyan boldogul a Gazprom szállítmányai nélkül - hívta fel a figyelmet a Hotnews.ro hírportál az energiaválsággal foglalkozó pénteki összeállításában.
A lap szerint a bukaresti energiaügyi minisztérium más években már nyár végén kidolgozott egy tervet, amelyben pontosan meghatározta, milyen ipari fogyasztókat állítanak le, ha a megnövekvő energiaigény miatt gázhiány keletkezik a téli időszakban, most viszont Dan Dragan, a szaktárca államtitkára még októberben is csak a lehetséges forgatókönyvek tanulmányázásáról beszél.
A vészforgatókönyv nemcsak a leállítható fogyasztók listájából áll, hanem azt is meghatározza, milyen sorrendben, mekkora gázmennyiséget vonnak meg tőlük válság esetén. A korábbi években leállítható kategóriába sorolt - a gázszállításért emiatt eleve kevesebbet fizető - nagy ipari fogyasztók, mint például a marosvásárhelyi Azomures, vagy a bukaresti Interagro élelmiszeripari tröszt műtrágyagyárai, már minimálisra csökkentették, vagy le is állították a termelést.
A nagy ipari gázfogyasztók közül már csak a fővárosi Elcen és a Ploiesti-i Brazi hőerőmű működik. Előbbi szükség esetén áttérhet fűtőolajra, ami a környezetszennyezés jelentős növekedését eredményezné, utóbbit viszont csak leállítani lehetne, csakhogy ez az erőmű termeli a romániai villamosenergia-szükséglet 10 százalékát - részletezte a Hotnews.
Bár a politikusok azt hangoztatják, hogy nem lesz baj a télen, mert a tározók tele vannak, Ion Sterian, a román gázszállítási rendszerüzemeltető Transgaz vezérigazgatója szerint a fagyos téli napokon, Románia több gázt használ el, mint amennyit a gáztározókból és saját termelésből fedezni tud.
A tározókból naponta legfeljebb 31-31 millió köbméter gázt lehet kiereszteni, a hazai termelés pedig napi 30 millió köbméter, a gázfogyasztás viszont egyes január-februári napokon a 70 millió köbmétert is meghaladhatja. A hiányt külföldről kellene pótolni, Romániának viszont csak Oroszországgal van importszerződése. A Hotnews úgy tudja, az Azerbajdzsánnal folytatott tárgyalások eddig azért nem vezettek eredménye, mert Törökország magas árat kér a tranzitért.
– ígérte a román energiaügyi államtitkár.
(MTI)
Nyitókép: Andrei Pungovsci/ AFP