Drámai fordulatra készül Putyin: a fegyverszállító országoknak üzent
Az orosz elnök egy televíziós beszédében jelentette be a döntését.
Az eredeti stratégiai célját egyik fél sem tudja már elérni, sem az ukránok, sem az oroszok. Állóháború alakult ki, miközben Ukrajna államcsődben van, s ami pénzt kiad az EU, azt sohasem fogja viszontlátni. Az oroszok három vereséget is szenvedtek, de ők sem lépnek vissza, kivárnak – értékelte a helyzetet Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő a Mandiner Reakció Extrában.
Alább ajánlóképpen egy összefoglalót is olvashatnak, de a részletekért érdemes a teljes videót megnézni:
A teljes beszélgetés podcast formában is meghallgatható az alábbi linkre kattintva:
Állóháború alakult ki
Az eredeti stratégiai célját egyik fél sem tudja már elérni, sem az ukránok, sem az oroszok – kezdte Nógrádi György a helyzet értékelését. Szerinte az ukránok nagyon komoly nyugati segítséggel sem tudták az oroszokat kiverni, az oroszok pedig nem voltak képesek elérni a stratégiai céljaikat. Putyin eredeti elképzelése a következő volt: a négy területet elcsatolni, aztán előbb fegyverszünetet, majd később békét kötni. Ezt a tervet nem tudta végigvinni, így most megvárja az amerikai félidős választások eredményét, s az alapján döntenek majd a további stratégiájukról.
Ukrajna államcsődben van
Ez év végére az Ukrán államadóssága eléri az 50 milliárd eurót, esély sincs, hogy ezt valaki visszafizeti - mondja a biztonságpolitikai szakértő. Nógrádi szerint ami pénzt kiad az EU, azt sohasem fogja viszontlátni. Ukrajna államcsődben van, de a nyugat szinte létkérdésként tekint Oroszország meggyengítésére, visszaszorítása. Az ukránok lényegében semennyire nem függetlenek, alapvetően befolyásolják őket az amerikaiak.
Az oroszok három vereséget szenvedtek
Nógrádi György szerint az oroszok három vereséget is szenvedtek. Az elsőt a háború elején, amikor egy menetből nem tudták elfoglalni Kijevet. A második a Moszkva cirkáló elsüllyedése, amelyhez nagyon komoly hibák sorozata vezetett. A harmadik vereség az volt, amikor az ukránok északon és délen úgy törték át a frontot, úgy, hogy az az oroszokat teljesen felkészületlenül érte. Persze ezeket a katonai terveket nem az ukránok, hanem az angolszász hatalmak dolgozták ki, de ez a lényegen nem változtat - összegez a szakértő.
Európa kezd teljesen kimerülni
A biztonságpolitikai szakértő szerint Európa és Amerikai fegyverutánpótlásai kezdenek kimerülni, a pénzügyi lehetőségek Európában amúgy is katasztrofálisak. A világot egy 79 éves beteg bácsi, egy 70 éves diktátor és a 69 éves, már a harmadik ciklusát kezdő kínai elnök vezeti. Nógrádi szerint Biden alkalmatlan az USA vezetésére, de a mögötte lévő szakértői gárda prof. Inkább képvisel, mint irányít, nem is képes arra, hogy egy ilyen szuperhatalmat vezessen.
Romlik a német-francia viszony
A németek és a franciák alapvető érdeke a béke lenne, a háború elhúzódása elsősorban az Európán kívüli szereplők számára hasznos. De a német-francia tengely mégis gyengül – hívja fel a figyelmet Nógrádi. A franciák nem akarják, hogy olyan német politika legyen, ami független és nem egyeztették Párizzsal.
Olaszország periférikus szereplővé vált, de Meloni megpróbál ezen változtatni
A három győztes jobboldali pártból kettő teljes vereséget szenvedett, csak ezt nem mondjuk ki. Meloni győzött, de a másik két párt elveszítette szavazóbázisának felét. Ettől kezdve Meloni szinte teljhatalommal rendelkezne, de valójában egy róka fogta csuka helyzet alakult ki: hiába ő az erős, a két kisebb párt tartja hatalomban. Olaszország periférikus szereplővé vált Európában, Meloni most megpróbál ezen változtatni, meglátjuk, hogy sikerül-e.
Európa már nem gazdasági óriás, de továbbra is politikai törpe
Európa nem tud vetélkedni sem Kínával, sem az Egyesült Államokkal. Nógrádi szerint már nem állja meg a helyét, hogy Európa gazdasági óriás lenne, ugyanis nagymértékben csökkent a jelentősége a nemzetközi színtéren.
Beszélgetésünkben számos más témát is érintettünk, így szívesen ajánljuk a teljes beszélgetés megtekintését.