Emlékezetes, a napokban azonnali határozattal, minden előzmény nélkül a munkácsi városi tanács elbontatta a vár jól ismert Turul-szobrát, aminek helyére az ukrán címer háromágú szigonyát fogják kihelyezni.
A döntés kapcsán tiltakoztak a kárpátaljai magyarság jeles képviselői, mint Darcsi Karolina, a KMKSZ kommunikációs titkára lapunknak korábban elmondta, még ukrán civilek is tiltakozó aláírásgyűjtés megindítását javasoltak, vagyis a szobor a város lakói számára nemzetiségtől függetlenül fontos volt.
A most sajátos módon egyszerűen lefűrészelt szobrot
2008-ban éppen a városi tanács javaslatára helyezték vissza
oda, ahol az eredetit 1896-ban, a millennium alkalmából emelték, s ahonnan a csehszlovák megszállás idején, 1926-ban bontották el.
Hirtelen hozott határozattal a munkácsi városi tanács eltüntette a vár ikonikus Turul-szobrát, és helyette az ukrán címer háromágú szigonyát, a trizubát helyezik ki. A kárpátaljai magyar kisebbség jogait és jóérzését figyelmen kívül hagyó lépésről Darcsi Karolinát, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség kommunikációs titkárát kérdezzük. Ahogy a politikus lapunknak elmondja: „A szobor lebontása abszolút meglepett minket.
A szobor eltávolítása ellen tiltakozott Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár is, majd, ahogy Szijjártó Péter miniszter bejelentette, a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium bekéreti a budapesti ukrán ügyvivőt. A politikus hozzátette, biztos abban, hogy Kárpátalja kormányzója, Viktor Mikita tudta nélkül történt az eset,
amellyel „az ő józansága, a korrekt megközelítése teljes mértékben ellentétben áll”.
.
A kormányzóval a Mandiner is készített nemrég interjút, amelyben Mikita, noha kritikus volt azzal kapcsolatban, hogy a magyar kormány nem segíti fegyverekkel hazáját, de méltatta a magyarok – kárpátaljaiak és anyaországiak – erőfeszítéseit az orosz invázióval küszködő Ukrajna megsegítésében, ahogyan a nemzetiségek békés együttélését is a térségben.
Mi okozza önöknek a legnagyobb nehézséget Kárpátalján? Mintegy 250 ezer és 400 ezer közé tehető a belső menekültek száma. Ezeknek az embereknek élelemre van szükségük, helyre, ahol élhetnek, és pszichológiai segítségre. Nekünk most ők jelentik a legnagyobb kihívást, állandóan figyelnünk kell a lehetőségeket, és szervezni, ami folyamatos elfoglaltságot jelent.
A Munkácson történtek kapcsán a hétvégén az alábbi kérdésekkel fordultunk Mikitához:
Mi a véleménye a szobor elbontásával kapcsolatos döntésről, a döntés szintjéről és annak körülményeiről – vagyis, hogy a városi tanács sürgősséggel döntött, bármiféle társadalmi egyeztetés nélkül?
Milyen üzenetet közvetít egy olyan szobor eltávolítása a helyieknek, az ukrán és magyar közösségnek,
amely éppen a történelmi megbékélés alkalmából állított helyre ugyancsak Munkács város tanácsa?
Cikkünk kedd délutáni publikálásáig nem kaptunk válaszokat a kormányzótól.
Amint válaszol, természetesen közöljük majd!