Milyen korrekciós intézkedéseket hozott Magyarország?
A kormány saját kommunikációja szerint a nyáron egy tucat videókonferenciát, személyes találkozót tartott a Bizottság képviselőivel, számtalan intézkedési tervezetet vitatott meg velük. Ennek következményeként
a kormány egy átfogó intézkedéscsomaggal állt elő, 17 korrekciós (antikorrupciós) intézkedés bevezetését vállalta,
amelyek egy részét már jogszabályba foglalták, és egy hete a parlament el is fogadta ezeket.
Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter optimistán nyilatkozott az álláspontok közeledéséről Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár angol nyelvű podcastjában; mint fogalmazott: a kormány a vállalásait időben teljesíti, a felek közötti bizalmatlanságot sikerült oldani.
A „The Bold Truth About Hungary" című podcast első epizódja Navracsics Tiborral
Folyamatban van az Integritás Hatóság és a kormány mellett működő Korrupcióellenes Munkacsoport intézmények létrehozása, amelyek feladata, hogy az uniós pénzek körüli közbeszerzések, pályáztatások, a források elosztásai átlátható módon történjenek. A testületekkel erősödik a kormány civil ellenőrzése, a büntetőeljárási törvény módosításával pedig bővül a korrupciós ügyek feltárásának lehetősége.
A Szabad Európa értesülése szerint a magyar kormány abba is belement, hogy 2028 helyett két évvel korábban, már
2026-ra felzárkóztatja a magyar pedagógusbéreket a hazai diplomás átlagbér nyolcvan százalékára
– ezt egy, a tárgyalások menetére rálátó kormányzati forrás lapunknak is megerősítette.
A felsoroltak a kormány lépései, de hogy ezen intézkedések konkrét gyakorlatba való átültetése megfelel-e majd az Európai Bizottság kívánalmainak, azt egyelőre nem tudni, brüsszeli forrásunk sem hallott még visszajelzéseket, de ezt szerinte folyamatosan vizsgálni fogják.
Mi történik még idén az egyezség eléréséhez?
A forrásokhoz való hozzájutásról szóló döntésekhez
az Európai Bizottság be fogja várni a jogállamisági eljárás eredményét
– ezért a kormány érdeke ennek mihamarabbi lezárása. Ha Magyarország teljesíti a Brüsszel által támasztott jogállamisági feltételeket, és a Bizottság ezeket a lépéseket elfogadhatónak ítéli, az eljárás megszüntetését fogja javasolni az Európai Tanácsnak, amely erről várhatóan december elején hozhat minősített többséggel döntést. Ehhez azonban a magyar kormánynak november 19-ig a vállalt intézkedéseket törvénybe kell iktatnia, az intézményeket létre kell hoznia – mondja brüsszeli forrásunk.
Ezzel párhuzamosan a kohéziós források lehívásához
a kormánynak el kell fogadtatnia a fejlesztési, a helyreállítási alap pénzeinek eléréséhez pedig a helyreállítási tervét
a fejlesztési, a helyreállítási alap pénzeinek eléréséhez pedig a helyreállítási tervétaz Európai Bizottsággal.