A demilitarizált Európa nem készült fel a militáns évekre

2022. július 21. 14:55

A krími hadművelet után újra bekövetkező, immár teljes körű ukrajnai háború valóságosan sokkolta a nyugati államokat. Azonnali reakcióként a NATO rendezte sorait, a tagállamok pedig sorra jelentették be hadászati reformjaikat. A modern harceszközök részben rendelkezésre állnak – de ki fogja őket működtetni? Európa demilitarizált társadalmaiban a fiatalok nem akarnak katonának menni.

2022. július 21. 14:55
null

Folytatódik biztonságpolitikai szakértő, hadtörténész szerzőnk, Somkuti Bálint Háború, közelről cikksorozata az ukrajnai háború és a modern hadviselés legfontosabb, legérdekesebb aspektusairól és tanulságairól.

***

Az Európai Unió bevallott alapelve, hogy soha többé háborút Európában – e nemes célkitűzéssel csak maximálisan egyetérteni lehet. Ám, míg egykor a tagadhatatlan szovjet háborús fenyegetéssel szemben az észszerű méretű védelemre elengedhetetlenül szükség volt,

a Szovjetunió összeomlásával Európa vezetői mintha elhitték volna Fukuyama szavait a történelem végéről,

és többségük a biztonságpolitikai alapelveket sutba vágva szerelték le fegyveres erőiket. A néhány említésre méltó kivétel érdekes módon a semleges államok, mint Svédország, Ausztria, vagy a szintén tömbön kívüli, a szovjet veszélyt közelről érző Finnország, valamint kisebb mértékben két nukleáris középhatalom, Nagy-Britannia és Franciaország voltak.

A kontinens többi országában – köztük Németországban – az elmúlt évtizedekben azonban úgy csökkentették a hadi kiadásokat, mintha Mars isten a Marvel univerzum főgonoszához, Thanoshoz hasonlóan végleg eltűnt volna világunkból. A 2008-as válság után Hollandia 2011-ben egy költségcsökkentés részeként utolsó harckocsijait is kivonta, amit aztán a 2014-es krími válság kirobbanásakor alaposan meg is bánt. Ám a híres sajtok hazájában egy kreatív megoldással az egyre súlyosbodó emberhiánnyal küzdő német Bundeswehr kötelékén belül hozták létre saját harckocsi alakulatukat, holland legénységgel, de német páncélosokban. Ez az EU fentebb említett alapelvének is tökéletesen megfelelt, hiszen ahogy az alakulat akkori, német parancsnoka mondta:

Alakulatunk célja a NATO keleti határának védelme.

Azt, hogy az I. világháború óta széles körben háborús agresszornak tartott Németországban nagyon óvatosan bánnak a fegyveres erő kérdésével, meg lehet érteni. Egy korábbi mondás szerint minden államnak van hadserege, de a poroszok által dominált Németországban a hadseregnek volt egy állama. Természetesen a mindenhol legyőzendő ellenséget kereső militarizmus lett a fő ellenség az 1945 utáni Németországban. Ezzel magyarázható, hogy a szovjet fenyegetés ellenére is csak 1955-ben lett újra hivatalosan fegyveres ereje az országnak. A nagyrészt amerikai alapokon és amerikai fegyverzettel felállított

Bundeswehr azonban a 2010-es évekre már csak árnyéka volt hidegháborús önmagának.

A folyamatosan csökkentett költségvetésből gazdálkodó szervezetet olyan „megbízható” bürokraták vezették, mint az Európai Bizottság jelenlegi elnöke, Ursula von der Leyen, vagy az Angela Merkel által saját utódjának kinézett, mára a politikából gyakorlatilag eltűnt Annegret Kramp-Karrenbauer.

 

Az oroszok meglépték – Páncélozott orosz harci járművek sorakoznak egy pályaudvaron a rosztovi régióban február 23-án, másnap megkezdődött a háború

 

Fentiek azért érdekesek, mert a klasszikus három T-ből (támogatott, tűrt, tiltott), az egyértelműen tűrt kategóriába tartozó német hadseregnek a költségvetési korlátozások, az ebből fakadó alacsony hadrafoghatóság és a demilitarizáció miatt folyamatosan toborzási gondjai vannak. A helyzet olyan súlyos, hogy vannak olyan időszakok, amikor a német reklámpiacon a legtöbbet a Bundeswehr költi. És ha 2011-ben már holland legénység kellett,

joggal merül fel a kérdés: kivel fogják feltölteni az új alakulatokat?

A bejelentett 100 milliárd eurós programban beszerzendő haditechnika egy dolog, de hogy ki kezeli majd azt, az egy másik.

Több ötlet is felmerült a helyzet áthidalására, az egyik a franciához hasonló német idegenlégió létrehozása volt. Azonban a légió hagyományosan egy könnyűgyalogos egység... Mi lesz ez esetben a nehéztechnikával: a harckocsikkal, a tüzérséggel, a hadihajókról és a repülőgépekről nem is beszélve? Komplexebb megoldást jelentene a német hadsereg megnyitása az európai uniós állampolgárok számára. Ezt azonban nehéz elképzelni a szélsőjobboldaltól mániákusan, de a szükségesnél mindenképpen jobban aggódó német politikai vezetés miatt. Bár ez megoldaná a problémát, utána azonban furcsa lenne német hadseregről beszélnünk: a vezénylési nyelv kérdéses maradna, hiszen a német/európai hadsereg nyilvánvalóan angolul beszélne... Minden jelentkező egy hat hónapos nyelvtanfolyammal kezdene ez esetben?

Megoldás lehetne a társadalom mérsékelt militarizálása,

a német fegyveres erők ENSZ és EU műveletekben végzett tevékenységének pozitív megjelenítése a médiában, filmekben, a hírekben, egyszóval a német közéletben. Talán ide lehetne sorolni azokat a dicsőséges haditetteket is, amelyek német fegyverekhez fűződnek, de még a császárság előtti időkből. Példának okáért Blücher poroszainak a mai napig el nem ismert fontosságú szerepét Napóleon waterlooi vereségében.

Még egyszer, ennek az irracionálisan pacifista német elit miatt kicsi az esélye, másrészt sok időbe telne a megvalósulása.

A háborús veszély pedig reális.

Putyin kihasználhatja azt, hogy letolt nadrággal kapta el a Nyugatot,

elég csak arra gondolni, hány évig fog tartani az Ukrajnának szállított légvédelmi és páncéltörő rakéták pótlása. Ebben az esetben nincs más lehetősége Európának, mint az Egyesült Államok katonai hatalmára támaszkodni: nukleáris elrettentésére és hadseregére. Nem mintha Amerika nem tett volna meg mindent, hogy egy tőle független, vagy akárcsak befolyásán kívüli európai fegyveres erő ne jöhessen létre. Kevesen emlékeznek már a Nyugat-Európai Unióra, amelyet nem más, mint a volt NATO-főtitkár Xavier Solana vezetett (volna), ez pontosan ezzel a céllal alakult meg. Többek között a személye garantálta volna, hogy a felállítani tervezett közös európai hadsereg nem megy szembe az amerikai érdekekkel – de még ez is sok volt az Egyesült Államok számára, diplomáciai nyomásgyakorlásának hatására a szervezet hamarosan a feledés homályába merült.

Rövid távú megoldás tehát egyelőre nem látszik. Európa biztonsági problémáját jelenleg leginkább egy Georges Clemenceau-parafrázissal lehetne leírni:

A háború túlságosan komoly dolog ahhoz, hogy nyugati politikusokra bízzuk.

--

Nyitókép: Távirányítással működő, pilóta nélküli harcjármű a németországi Hohenfelsben, az amerikai katonai kiképző központban június 8-án. Fotó: MTI           

Összesen 63 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tóth Zoltán
2022. július 21. 18:20
Megidézve Orwell közismert művének (1984) szellemét (eme cikknél néhány hosszabb idézetet ajánlottam az olvasók figyelmébe: https://mandiner.hu/cikk/20220426_a_melyseg_titkai_haboru_kozelrol#commentanch12672664 ), s hivatkozva az e tárgyú korábbi észrevételeimre, ugyan miért ne tekinthetnénk napjaink katonai konfliktusait (egy átfogóbb rendezőelv mentén) emberiségünk civilizációs formálódásának jellemző fázisaiként? Miként annyiszor hangoztattam korábban (például itt hozzászólva: https://azonnali.hu/cikk/20220221_a-golyoallo-mellenyben-oviba-latogato-orban-viktor-bucsuzik-a-parlament#comment-5754196820 ), az általam "birodalomkeletkezések koraként" emlegetett időszak eredményeként, már napjainkban formálódnak azon új globális tényezők (nagyhatalmi pólusok), melyek maguknak vindikálva az exponenciális technológiai-gazdasági-társadalmi fejlődés kényszerítő funkcióját, még kötöttebben integrálják saját populációikat egy szigorúbban hierarchizált rendszerben, mefelőzendő belső konfliktusok kipattanását és elszabadulását. S ezen nagyok demilitarizált népességét a robotika és mesterséges intelligencia kombójával védik és őrzik (a tükörképszerű további nagyhatalmak közösségétől - hivatalos indokként), miközben a "Senki földjén" (Orwell "Perifériája") mindenféle mondva csinált ürüggyel vívják ádázul helyben ragadó, végeláthatatlan küzdelmüket, már emberi húsba vágó acéllal, metsző sugarakkal és tüzes bombákkal, holmi parazitákként írtva fajtársainkat. Némi sarkosítással ennek is megfeleltethető Ukrajna aktuális kálváriája, ám nem győzök figyelmeztetni: ezen "Senki földje" mozgásban van, felénk közeledik, pontosabban mi vonzzuk magunkra balgán a vészt a felelőtlen "kompországosdinkkal"! S hamarost eljőhet a pillanat, mikor Prof. Dr. Somkuti Bálint munkássága célba ér, és daliás vitézként fegyvert ragadhat a sci-fi mozifilmeket megidéző robothadseregek ellen ... vagy várjál! Hé, Bálint, ... hát hovááá fuuúúútszzz!??? "A HÁBORÚ: BÉKE A SZABADSÁG: SZOLGASÁG A TUDATLANSÁG: ERŐ" Ui.: ideje lenne észhez térni, kedveskéim, míg nem lesz túl késő.
Hájas Gerzson a hitlerszakértő
2022. július 21. 18:04
Gondolom az lesz a "megoldás" hogy feltöltik újnémetekkel, aztán meresztik majd a kis jóember malacszemeiket mikor Ahmed nem megy meghalni értük hanem inkább bejelenti hogy Allah nevében átveszi a hatalmat
Seemann60
2022. július 21. 17:07
Akkor mi a kva anyukájukért avatkoztak bele? Dilettáns barmok.
Alcofrybas
2022. július 21. 16:42
„Minden jelentkező egy hat hónapos nyelvtanfolyammal kezdene ez esetben?” Javaslom az eszperantót vagy a sindarint.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!