Nem mindenhol érdemes enni a karácsonyi vásárokon – a NÉBIH elárulta, mik az aggasztó jelek!
Nyitnak a karácsonyi vásárok: ezekre érdemes figyelni
A kamaraelnök elmondta, korábban is fogalmaztak már meg javaslatokat az adónemmel kapcsolatban.
Interjút adott a Népszavának Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Parragh „finoman kritizálta” az árstopot. Elmondta, „állami eszközökkel megvalósítható bizonyos ársúlyozás a piacon, de a többletköltség nem tűnik el, csupán más termékre rakódik rá”.
Szerinte júliustól egy módosított, de a piacba beavatkozó kormányzati intézkedést kellene bejelenteni. Az elszabadult inflációt azonban sokkal nagyobb bajnak tartja, „aminek a megfékezése az összes gazdasági szereplőnek elemi érdeke”.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint a járvány miatti visszaesést törvényszerűen egy felpattanás követi, ami keresletnövekedéssel jár, ez pedig inflációt generál. „Ezt évekkel előre lehetett látni. Ehhez képest a jegybank végig tagadta ennek kockázatát, majd hirtelen fordulattal kijelentették, hogy ezzel együtt kell élnünk”. Holott most már egy stagflációs – lassuló gazdasági növekedésre és növekvő államháztartási hiányra vonatkozó – kockázat is megjelent.
„Ezzel is foglalkozniuk kellene, miközben érdemi infláció elleni jegybanki lépéseket kellene tenni. Ehelyett tanácsokkal látják el a kormányt és különféle számmisztikával operáló programokat készítenek” – hangsúlyozta az Iparkamara elnöke.
Az interjúban a kata adózás is téma volt, amiről a kamaraelnök azt mondta: ez olyanokat is bevont a közteherviselésbe, akik korábban nem voltak részesei annak. „Nagyon sikeres lett, talán túlzóan is, ma már csaknem 430 ezren adóznak ilyen kedvezményes formában, vagyis
a munkavállalók 12-13 százaléka választja ezt a normál adózásnál nagyságrendekkel jobb közteherviselési formát, ami lényegesen torzítja a piacot”
– fogalmazott.
Parragh László szerint a kamara többször is megfogalmazott javaslatokat az adónem „igazságosabbá tételéhez”. Mint mondta, „egy falusi fodrász, aki az egész falunak vágja a haját az a vállalkozó, akire ezt a kedvezményes adózást annak idején kitaláltuk. Az viszont nem helyes, ha például egy ügyvéd, biztosítási ügynök, bróker, IT-szakember, aki lehetne normál foglalkoztatott, így bújik ki az adózás alól”.
Gulyás Gergely: Nincs szó arról, hogy a kata megszűnjön
A Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón reagált a katás hírekre. Bővebben...
Nyitóképen Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Fotó: Facebook