Videó a BMPT Terminatorról
Bár a T-72/80/90 család legsérülékenyebb jellemzője, az automata töltő berendezés kikerült a járműből, de még az alaptípus gyenge oldalsó és hátsó páncélzatát is jelentősen meg kellett erősíteni. A túlélés esélyének növelését szolgálta a reaktív páncélzat felszerelése, erősebb tűzoltó rendszer beépítése, és a küzdőtértől falakkal elválasztott üzemanyag tartályok használata. A második, rendszeresítésre javasolt változat egy T-72-es alváz fenti szempontok alapján elvégzett jelentős átépítésével készült. A toronyba pedig két 30 mm 2A42 gépágyú, négy lézerirányítású ATAKA rakétavető, két 30 mm gránátvető és egy 7,62 mm PKTM géppuska került, négy fős személyzet mellett.
A hadsereg már a prototípus fázisban kifejezte tetszését a megoldás iránt,
azonban a jellemzően elhúzódó orosz fejlesztési programokhoz hasonlóan a tesztelés csak 2010-re ért véget. Egy kisebb széria megrendelése után a nagyobb tömegű gyártás beindulására azonban egészen 2017-ig kellett várni. Eközben a gyártó Uralvagonzavod 2013-ban bemutatta a BMPT-2 Terminator-72 változatot. Ez azonban nem egy új típust jelent, hanem egy átépítő készletet, amely segítségével a mostanra elavult T-72-esekből, illetve a megépült alap BMPT-kből építhető át a modern és a tapasztalatok alapján módosított változat.
A modernizáció során a két gránátvető kikerült a harcjármű fegyverzetéből, így lehetővé vált a kezelők számának háromra csökkentése. A továbbfejlesztett tűzvezérlés mellett, a teljes küzdőtér rendelkezik vegyi, és sugárvédelemmel. A rakéta indítókonténerek védelmének növelése mellett a készlet képét képezi a nyugati járműveken is látható SLAT (grill-rács) páncélzat, amely a nehezebben páncélozható hátsó részeket védi.
Ugyan a hírek szerint a T-14 Armata bázisán egy hasonló feladatú eszközt, a T-15 Terminator-3-at is kialakították, a bemutatott képek alapján nem lehet eldönteni, hogy a magas csőemelkedésű gépágyú és a többi fegyver a szabvány lövészpáncélos, vagy a módosított, városi harcra átalakított változathoz tartozik. Mivel az eszköz a BMP T-15 megjelölést viseli, amely hagyományosan az orosz lövészpáncélosok megnevezése, élhetünk a gyanúval, hogy mindössze a rendszeresítendő szállítójármű fegyverei lettek a városi harc körülményeinek figyelembevételével kialakítva.
Ahogy többször is hivatkoztam rá egy eszköz önmagában keveset jelent,