Magyar Péter nem áll le: továbbra is azt sugallja, hogy Magyarországra érkezett a szír elnök
Kocsis Máté szerint a Tisza Párt elnöke az álhír gyártója és híresztelője, amivel gyengítheti és veszélyeztetheti Magyarországot.
Mi győzte meg Csák Jánost, hogy vállalja el a miniszterséget? Lehet-e együttműködés a Mi Hazánk és az MSZP között? Magyarok a NOB-ban, családügy és munkapiac, Novák-Duda-csúcs és CPAC-mérleg az új Mandinerben!
„Nem berobbanni akarok, hanem megérteni, beilleszkedni és aztán előállni a jobbító javaslatokkal” – mondja Csák János. Létezik-e kultúrharc? Hogyan javítaná az MTA és a kormány viszonyát? Támogatná-e a Fudan Egyetemet? Ezen a héten címlapos interjút olvashatnak az újonnan megválasztott kulturális és innovációs miniszterrel.
Nem akarom ráerőltetni a saját ízlésemet a kultúrára”
– fogalmaz interjúnkban.
„Bizonyos értelemben maga Volodimir Zelenszkij az új Greta Thunberg, és Ukrajna vette át az amazonasi őserdő helyét” – írja vezércikkünkben, az Első karakterben Kacsoh Dániel a háborús popkultúra jelenségéről.
Közélet
Készül-e botránypolitizálásra a parlamentben a Mi Hazánk és az MSZP? Lehet-e együttműködés a két párt között? Mit gondolnak egymásról? Közélet rovatunkban vitainterjút olvashatnak Toroczkai Lászlóval és Molnár Zsolttal Fidesz-bérencezésről, oltásellenességről, Trianonról és nemzetárulásról, valamint az Európai Unió megítéléséről.
Kohán Mátyás véleménycikkében Novák Katalin köztársasági elnök varsói látogatását tette diplomáciai mérlegre.
Szilvay Gergely Joseph de Maistre: Szentpétervári beszélgetések / Az áldozathozatalról című könyvét ajánlja.
A vezető politikusra mindig a hozzá legközelebb álló hölgy képes a legnagyobb hatást gyakorolni” – írja publicisztikájában Lánczi András filozófus.
A múlt héten lezajlott CPAC Hungary konferenciát értékeltük, Knopf Alexandra, az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója pedig véleménycikkében úgy fogalmaz a rendezvény kapcsán: „Magyarország ma egy safe space mindazoknak, akiknek fontos civilizációnk zsidó–keresztény hagyományainak megőrzése, a nemzeti identitás, a család és a gyermekek védelme vagy akár a szólásszabadság”.
Külföld
A baloldal nem vállal gyermeket, ezért a mi gyermekeinket akarja – fogalmazott előadásában a CPAC Hungary rendezvényen Rick Santorum. Miért vált ki érdeklődést a magyar családpolitika Washingtonban? Ki kezdte a kultúrharcot? Milyen esélye lehet a Republikánus Pártnak 2024-ben? Külföld rovatunkban exkluzív interjút olvashatnak az amerikai konzervatív politikussal, akinek programját végül Donald Trump valósította meg.
A Hezbollah és szövetségesei térvesztését hozta Libanon első parlamenti választása a 2019-es politikai válság és a 2020. augusztusi óriási robbanás után. Sokan remélik, hogy megnyílhatnak a külföldi pénzcsapok a gazdasági összeomlás kivédésére. A rovatban helyszíni beszámolónkat olvashatják a Migrációkutató Intézet kutatójától.
Precedens & Makronóm
Sem az Európai Bizottság, sem az Európai Unió Bírósága nem tartja tiszteletben a jogállamiság azon alkotóelemeit, amelyekre saját maguk is állítólag támaszkodnak, folyamatos kettős mércével állunk szemben – mutat rá Anne-Marie Le Pourhiet francia alkotmányjogász, az 1. Számú Rennes-i Egyetem professzora, akivel Precedens rovatunkban interjúztunk.
A baloldal pontosan tudni véli, milyen veszélyes képzettársítások zajlanak le a német választópolgárok fejében a haza szó használatakor”
– írja publicisztikájában Joób Kristóf rovatvezető reagálva arra, hogy a német belügyminiszter újraértelmezné a szó használatát.
Az új kormányban egy minisztériumba került a foglalkoztatás, az innováció, a vállalkozásfejlesztés és a családügy. Négy terület, amely korábban soha nem volt egy szervezetben. Vajon a szoros együttműködésük hoz további javulást? Szalai Piroska elemzését olvashatják a témában.
Sport
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság mára a világ egyik legismertebb és legbefolyásosabb szervezetévé vált. Tagjai jogilag nem az országuk érdekeit képviselik a szervezetben, hanem az olimpiai mozgalmat a küldő országokban. Szabó Lajos sporttörténésztől történelmi áttekintést olvashatják a magyar tagok pályafutásáról.
Meta, Élet és Utolsó figyelmeztetés
Vissza kell találnunk a totális magányhoz, a telefon nyomkodása nélküli beszélgetésekhez és a nehéz fizikai munkával töltött szabadidőhöz, nem fokozatosan, hanem egyetlen lépésben – véli Cal Newport amerikai matematikus, akinek a könyvét Böszörményi Nagy Gergely ajánlja ezen a héten.
A Feminens oldalán Biró Rozáliát, az RMDSZ politikusát kérdeztük pályájáról és a nők közéleti szerepvállalásáról.
Szalay-Berzeviczy Attila szerint félelmetesen sok hasonlóság van a világot formáló 1914 előtti és az egy évszázaddal későbbi folyamatok között. A korábban a Budapesti Értéktőzsde elnökeként és a magyar olimpiarendezés ügyének egyik élharcosaként is ismert szerző könyve, A nagy háború százéves nyomában az MCC Press gondozásában nemrég került a boltok polcaira. Az első világháború eseményeit újszerűen megközelítő mű mögötti gigantikus munkáról és a nagy háborúk analógiájáról beszélgettünk Élet rovatunkban.
Arcél kisrovatunkban Triznya Mátyás magyar származású olasz festőre emlékezünk. A tárcát Hegyi Zoltán írta.
„Válságjelenségek sora ostromol most bennünket: van, ami betört, mást még kívül tudunk tartani. Az egyéntől az államig újra kell gondolnunk a működésünket, ahol csak lehet, a fenntarthatóság jegyében” – írja Rajcsányi Gellért, a mandiner.hu főszerkesztője a lapot záró Utolsó figyelmeztetés rovatban.