Döntöttek a szlovákok: katonákat küldenek a válság kellős közepébe
„A feszültség fokozódása érezhető” – mondta a szlovák védelmi miniszter.
A Bloomberg szerint az uniónak most egységre van szüksége az orosz agresszió fényében, így egyhamar nem lesz pénzmegvonás a blokkon belül.
Az Európai Unió valószínűleg kivár a jogállamisági mechanizmus élesítésével, ami egyes uniós források befagyasztását teszi lehetővé a demokrácia állapota, a jogállamisági kritériumok alapján. A büntetőintézkedések foganatosítása kockázatos lenne egy olyan időszakban, amikor az EU-államok az egekbe szökő energiaárakkal, az orosz-ukrán háború gazdasági következményeivel, valamint a blokk területére áramló menekülttömeggel is birkóznak – erről a Bloomberg hírügynökség brüsszeli kiadása számolt be hétfőn magas rangú uniós forrásokra hivatkozva. Mint azt megjegyezték, a mechanizmus élesítéséhez jogilag is betonbiztos esetek kellenek: ezek a bizottsági források szerint jelenleg sem Lengyelország, sem Magyarország – a mechanizmussal fenyegetett országok – esetében nem adottak.
A Bloomberg szerint a szóban forgó országok mivel határosak Ukrajnával, közvetetten érintettek a konfliktusban, főként a menekülni kényszerülők folyamatos fogadása nyomán. Csak Lengyelország eddig 1,7 millió ukrán menekült előtt nyitott ajtót, míg a magyar hatóságok február 24. óta több mint kétszázezer menekült érkezéséről tájékoztattak. Az amerikai hírügynökség hazánkkal kapcsolatban szempontként említi a három hét múlva esedékes parlamenti választásokat is: mint írják,
Ismert, az uniós bírói fórum február közepén a közösségi joggal összeegyeztethetőnek mondta ki a mechanizmust. Varga Judit igazságügyi miniszter akkor úgy nyilatkozott, hogy a bírói fórum a gyermekvédelmi törvény miatt hozott politikai ítéletet.
Nyitókép: Thierry Monasse / Anadolu Agency / AFP