Az 1948 óta Izraelben rekedt palesztinok (az izraeli társadalom 20 százalékát teszik ki) régóta szenvednek a diszkriminációtól. Az elmúlt két hónapban azonban súlyos dolgok történtek: szándékos gyilkosságokat hajtottak végre a köreikben, ez pedig félelmet keltett a palesztin lakosság körében. Már adott volt egy feszültség, amikor az al-Aksza elleni razzia megtörtént, ezek az indulatok szabadultak el ezt követően. Sokan azt gondolják, hogy az izraeli kormány nem látta előre, hogy milyen drámai következményei lehetnek a megszállt Jeruzsálemben végrehajtott illegális intézkedéseinek, a zsidó telepesek által elkövetett bűncselekményeknek, de szerintem ez előre látható volt: ezek a tettek feldühítették a palesztinokat Jeruzsálemben, Ramallahban, Gázában, Hebronban, Nábluszban, a diaszpórában, a menekülttáborokban, a Negevben, Haifában, Akkóban és Názáretben egyaránt. Ha ez nem felkelés, akkor mi?
Mi a Hamász célja a rakétatámadásokkal?
Óriási hiba, ha valaki úgy kalkulál, hogy a palesztinok nem egy népet alkotnak.
Ha valaki megtámadja Jeruzsálemet, akkor egyúttal Gázát és Ramallahot is megtámadja.
A Hamász és más gázai palesztin ellenálló csoportok figyelmeztető lövéseket adtak le, hogy figyelmeztessék Izrael: ne lépje át a vörös vonalat, ne nyúljon Jeruzsálemhez. A megszállók azonban újra arrogánsan válaszoltak, és megint az erő politikájához nyúltak. Ennek eredményeit látjuk: az első támadásukban több mint húsz palesztin, köztük kilenc gyermek halt meg. Aztán Izrael lerombolt egy 13 emeletes lakóépületet, rengeteg családot földönfutóvá tett ezzel. Az ilyen égbekiáltó támadások vezettek oda, hogy a Hamász és a többi ellenálló csoport lépni kényszerült.
Mi lehet Jeruzsálem kérdésének végső, megnyugtató rendezése?
A Jeruzsálem-kérdés és más kardinális ügyek rendezésének varázs recepje ez: véget vetni a megszállásnak és békét teremteni. Lehetséges egy igazságos és tartó békét elérni: ehhez
a két-állami megoldás kell, valamint a független Palesztina és vele a palesztin főváros, Kelet-Jeruzsálem elismerése.
Ekkor lehetne elérni, hogy a szomszédos államok békében és biztonságban élhetnének egymás mellett. Palesztina megszállásának vége és a béke nemcsak a jeruzsálemi kérdést oldaná meg, hanem megszakítaná az erőszak ördögi körét, véget vetne az illegális telepépítések gyakorlatának, a Gázai övezet illegális blokádjának, a humanitárius válságoknak, és lehetővé tenné, hogy kormányok abbahagyják az izraeli illegális politikák szégyenteljes támogatását. A béke és a független palesztin állam létrehozása a stabilitás és a fejlődés új korszakát tudná elhozni az egész Közel-Kelet számára. Sajnos, a jelenlegi izraeli vezetés csak a rövidtávú hasznokat nézi önző politikai indítékaiból, így nem érdekelt egy hosszan tartó béke megteremtésében, amely a jövő generációk életét pozitívan befolyásolná.
fotó: Palesztin Nagykövetség (Fadi Elhusseini), nyitókép: MTI/AP/Halil Hamra